Ankara’da ulaşım zamlarına ilk tepki mimarlardan

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, toplu ulaşıma yapılan ve aktarmalarda yüzde 55’e varan zamların bilimsel kriterlerden uzak olduğuna dikkat çekti, Gökçek’i toplu ulaşımı içinden çıkılmaz bir hale getirmekle eleştirdi

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yeni yıla yine ulaşım zammıyla girmesine ilk tepki mimarlardan geldi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Melih Gökçek her zamanki gibi toptancı davranarak bilimsel kriterlerden uzak bir zam yaptı. Bir metro yapıp ulaşım altyapısını geliştiremedi. Tüm toplu taşımı içinden çıkılamaz eziyete dönüştürdü. Üstüne yaptığı zamlarla toplu taşım kullanımını azaltacak, tarifeyi artıracak bir sistemle süreci tıkıyor” dedi.

Yenimahalle-Şentepe teleferiğinin yapım sürecinde bu yatırımın pahalı olduğunu ve ihtiyaç olmadığını söylediklerini anımsatan Candan, Gökçek’in insanları alıştırmak için teleferiği ücretsiz yaptığını, şimdi ise “amaç dışı kullanım” bahanesiyle ücretlendirmeye gidildiğini ifade etti.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi Danışma Kurulu üyesi ve ulaşım uzmanı Erhan Öncü de zamların belli bir mantığının olmadığını, bilimsel hesaplama yapılmadığını, domates ücreti belirler gibi toplu ulaşım bedeli belirlendiğini dile getirdi.

Kaynak: Sendika.Org