Çamburnu Tabiat Parkı’nda yapılaşma planları sonrası yangın

Trabzon’un Sürmene ilçesi Çamburnu mevkisinde 7 Ocak gecesi orman yangını çıktı. Sebebi henüz berlilenemeyen yangın Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve çevre ilçe belediyeleri itfaiye ekipleri ile Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerince tamamen söndürüldü. Çamburnu Tabiat Parkı ve çevresinde 50 futbol sahası büyüklüğünde orman alanı yandı.

Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne bağlı tabiat niteliği taşıyan Çamburnu Tabiat Parkı, bir sarıçam türü olan Koçhiana’nın Dünya’da yayılış gösterdiği ve deniz seviyesine kadar inebildiği nadir alanlardan bir tanesi olarak belirtiliyor.

Çamburnu’na yeni tesisler yapılıyor!
Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü Trabzon Şube Müdürü Akif ÜMÜZER‘in 7 Aralık 2016 tarihinde KTÜ Orman Fakültesi’nde yaptığı sunumda* Çamburnu Tabiat Parkı’na yeni tesisler yapılması için planların yapıldığını belirtmiştir. Yapılan planlara göre tabiat parkına; 15 adet Orman Köşkü, Kır Lokantası, Mescit, Yağmur Barınağı, 3 adet Yöresel Ürün Satış Birimi, Giriş Kontrol Noktası ve 29 Adet Kamelya yapımı için çalışmaların başladığı aynı sunumda yer alıyor.

Çamburnu ile ilgili yapılan sunumdan proje örnekleri:

Körfez Sermayesi Eliyle Doğu Karadeniz Talanı
600 km’lik Sahil yolu projesi ile deniz ekosistemine darbe indirilen, Uzungöl ve Ayder Yaylası projeleri ile betonlaştırılan Karadeniz, bugün de yeni talan projeleri ile yok edilmeye çalışılıyor. Yeşil Yol projesi ile yaylaların kitle turizmine açılması ve yaylaların talan edilmesine karşı mücadele eden Karadeniz bugün de AKP’nin Doğu Karadenizi Körfez sermayesine peşkeş çekmesi tehdidi ile karşı karşıya.

* http://www.ktu.edu.tr/dosyalar/ormanmuhendisligi_4e485.pdf

politeknik.org.tr