Ankara’da “Halkın Şartları” Açıklandı
Spread the love

Halkevlerinin tüm Türkiye’de iki aydır örgütlediği ‘Aklamıyoruz Haklıyoruz’ kampanyasının  mitingi binlerce kişinin katılımı ve talepleriyle coşkulu bir biçimde gerçekleşti.

Miting Marmara’dan Karadeniz’e,  Orta Anadolu’dan Ege’ye ve Akdeniz’e uzanan, Türkiye’nin dört bir yanından 6000 kişilik katılımla 2 Kasım 2008 Pazar günü yapıldı. Öğretmenlerden, avukatlara; mühendislerden mimarlara, ev kadınlarından, işçilere, işsizlere ve öğrencilere kadar farklı kesimlerden insanların hep beraber barınma, su, enerji, eğitim, sağlık haklarını dillendirdikleri, zamlara karşı tepkilerini dile getirdikleri, mitingde insanca bir yaşam için söz, yetki ve karar hakkını alacaklarını ifade ettiler. ‘Türk Kürt Kardeşçe Tam Bağımsız Türkiye’ sloganlarının yükseldiği buluşma Kolej Meydanı’nda 16:30’da sona erdi.

Mitingte bir konuşma yapan, Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol “Halkın Şartları” adıyla mücadele programını açıkladı. Bu öneriler, ”işten çıkarmaların yasaklanması”, “temel gıda maddeleri, kira ve enerji fiyatlarının kontrol altına alınması”, “asgari ihtiyaç düzeyinde elektrik, su, doğalgaz ve ulaşımın ücretsiz sağlanması”, “kadınlara asgari ücret düzeyinde mutfak maaşı verilmesi”, “eğitimin tamamen parasız hale getirilmesi ve okulların borçlarının silinerek tüm giderlerinin devlet tarafından karşılanması”, “sağlığın tamamen parasız hale getirilmesi”,  “Kürt sorununda şiddet politikalarının terk edilmesi ve savaşa harcanan kaynakların bölgesel kalkınmaya harcanması”, “küçük çiftçi borçlarının silinmesi”, “borsanın kapatılması”, “dış borçların ödenmemesi” ve “siyasal nüfuz kullanılarak elde edilen servete el konulması” olarak sıralandı.

Mitingde mühendis ve mimarların, meslek odalarından yöneticilerin katılımı da yüksekti. TMMOB Genel Sekreteri Hakan Genç, TMMOB YK üyesi ve Metalurji Mühendisleri Odası YK Başkanı Cemalettin Küçük, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası 2. Başkanı Hakkı Atıl, TMMOB YK Yedek Üyeleri Çetin Kurtoğlu, Haşmet Camcı, Başar Alipaça, Maden M.O. ve JMO yöneticileri ve İMO, EMO, ŞPO şube yöneticileri katıldı. 

‘Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancıları AKP’yi Aklamıyor’ pankartıyla yürüyen farklı disiplinlerden 60 kişi ellerinde taşıdıkları ’”12 Saat Çalışmayı Aklamıyoruz”, “500 Ytl Maaşı Aklamıyoruz”, “Elektrik ve Doğalgaz Zamlarını Aklamıyoruz”, “Su, Güneş Rüzgar Bize Yeter Nükleer Santralleri Aklamıyoruz”, “Çevreyi Katleden Enerji Yatırımlarını Aklamıyoruz”, “3. Köprü Yerine İnsanca Yaşam 3. Köprüyü Aklamıyoruz”, “Yazılım Tekelleriyle İşbirliği Yapanları Aklamıyoruz”,” Barınma Haktır Rantsal Dönüşümü Aklamıyoruz”,”Su Haktır Suyu Satanları Aklamıyoruz” dövizlerini sloganlara da taşıyarak yürüdüler.  Miting alanına girerken ‘Mesleklerinin onuruna sahip çıkan mühendisler, mimarlar ve şehir plancıları hoş geldiniz’ selamıyla karşılanan mühendisler bir kez daha sloganlarını yükselttiler.

politeknik.org.tr

 


Spread the love