Ankara’da LPG Deposunda Patlama: 1 Ölü

Ankara’nın Karşıyaka semtinde LPG deposunda,  meydana gelen patlamada 1 kişi öldü.

Edinilen bilgiye göre, Karşıyaka Mezarlığı 4. Kapı yakınındaki bir yerde, sabah saatlerinde  patlama oldu. Haber ajansları tarafından dolum tesisi olarak bildirilen, ancak  LPG tüp deposu olduğu görülen yerdeki patlamada, depo sahibinin kardeşi olduğu bildirilen Nazım Güney hayatını kaybetti. Patlamanın nedeni henüz tam olarak belirlenemedi.

Patlamanın şiddetiyle parçalanan tüpler çevreye dağıldı.  Olay yerine gelen Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, ve polis güvenlik önlemleri aldı. Polis, olayla ilgili soruşturma başlatırken, patlamanın kesin nedeninin uzman ekiplerin incelemesiyle ortaya çıkacağı belirtildi.

Olay yerinde inceleme yapan MMO Ankara Şubesi yetkililerinin araştırmaları ise devam ediyor. TMMOB’nin ilgili birimleri tesiste çalışanların gerekli eğitimi alıp almadıklarını araştırıyorlar.

LPG dolum ve otogaz tesislerinde yetkili odalar tarafından belgelendirilmiş sorumlu teknik müdür bulundurulması gerekiyor. Ayrıca LPG ile ilgili işlerde çalışan personelin de eğitimden geçirilmesi gerekiyor. Bu personel için verilen eğitimler, taşıma personeli, dolum-boşaltma personeli, tüplü dağıtım personeli, teknik personel olarak dört konuda yapılıyor. Makina, Kimya, Çevre ve Petrol Mühendisleri Odaları bu eğitimleri verebiliyor.

Politeknik.org.tr