Ankara Sevdalılarından Belediyelerde ‘Saltana Son’ Çağrısı

Belediye Yönetimlerinde Saltanata Son inisiyatifi, “14 Şubat Sevgililer Gününde, Sevgilim Ankara adlı bir etkinlik düzenledi. Güvenparkta gerçekleştirilen etkinlikte, grup adına yapılan açıklamada,Ankarayı karşılıksız seviyoruz. Pes etmek yok. Yorgunluk yok. Çiçekler yeşerecek, konserler verilecek meydanlarında, temiz sular akacak musluklarında, çocuklar koşacak sokaklarında… Uykularımız bölünmeyecek açlıkla, işsizlikle. Çocuklarımız daralmayacak alışveriş merkezlerinde. Ankara, sana en güzel hediyeyi 29 Martta vereceğiz, oylarımızla. Belediye yönetimlerinde saltanata sondenildi. Açıklamanın ardından grup Güvenparktan Necatibey Caddesindeki İnşaat Mühendisleri Odası önüne kadar yürüdü. Etkinlik daha sonra İnşaat Mühendisleri Odası Toplantı Salonunda devam etti. Buradaki etkinliği, CHP Ankara Anakent Belediye Başkan Adayı Murat Karayalçın da ziyaret etti. Etkinlikte sahneye önce Dikmen Barınma Hakkı Çocuk Korosu ile Günyüzü Müzik Topluluğu çıktı. Ardından tiyatro oyuncuları Altan Erkekli ile Altan Gördüm, Ankarayı anlatan birer konuşma yaptı. Etkinlikte konuşan gazetemiz yazarı Işık Kansu da, Ankarada, geçmiş baharlarda, okul yollarında zerdali ağaçlarının kendilerine eşlik ettiğini, ancak şimdi bu ağaçlardan eser kalmadığını vurguladı. Kansu, şunları söyledi:

O zamanlar ne denli uzaktı okulumuz. Git git bitmezdi. Varılacak olan, yalnızca okul muydu? Değildi, büyüdük ve anladık ki, ulaşacağımız o uzun yolun sonu, okulunkinden de uzaktı… Kim bilebilirdi ki, kirazların çiçeklendiği insanlık mevsimleri evrilecek, devrilecek; gün gelecek, herkesin, ama herkesin yalandan burnu uzayacak… Boş verin Bahçelievleri, Emeki Yenimahalleyi. Kızılayda bile evlerin ön, hatta arka bahçeleri vardı. Martta en erken zerdali açardı. Ya şimdi? Kapkaçtan geçilmiyor sokaklar, üstümüz başımız kan revan içinde. Yerlerde sürüklüyor geçmişimizi, baharlarımız çalınıyor bizden. Oysa böbürlene böbürlene konuşan bilgiçlere bakarsanız Ankaranın tepe yönetimlerini mesken tutmuş olanlar, iftihar listesine girmiş bile. Oysa Milli Egemenlik Parkındaki ardıç ağacını öğretmen kılsak, hal ve gidişe kırık vereceği kesindir.

Kansunun konuşmasının ardından şair Ahmet Telli, Ankara üzerine şiirler okudu. Etkinlikte Moğollar grubu da konser verdi.

 

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi Ankara Eki

Saltanata Son kampanyasının web sitesini ziyaret etmek için tıklayın