Ankara muhalefeti eyleme geçiyor: “IMF ile anlaşma istemiyoruz”

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ankara İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Ramazan Pektaş, Elektrik Mühendisleri Odası Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, IMF heyetinin yeni bir anlaşma yapmak üzere Ankara’ya geleceğini belirtirken, hükümetin IMF ile anlaşarak krize karşı patronları güvence altına almaya çalıştığını öne sürdü.

Bu yolla patronların krizin faturasının kamusallaştırmanın, faturayı halka, emekçilere, yoksullara yıkmanın yollarını aradığını iddia eden Pektaş, şunları kaydetti:
”Elektrik ve doğal gaza son bir yılda yapılan zamlarla artık faturalar ödenemiyor. Kriz bahanesiyle kitlesel işten çıkarmalar yaşanıyor. Çalışanların kısıtlı hakları da elinden alınarak, güvencesiz çalışmaya zorlanıyor. IMF ile imzalanacak anlaşma bu politikaların, bugünkü yoksulluk ve açlık düzeninin de devamı anlamına gelmektedir.
Ankara muhalefeti olarak zamlar geri çekilene, işten çıkarmalar durdurulana kadar hep birlikte mücadele edeceğiz. İlk adım olarak da Ocak ayının ilk haftasında AK Parti hükümeti ile görüşmelere başlamak üzere Ankara’ya gelecek IMF heyetine karşı ‘IMF İle Anlaşma İstemiyoruz’ diyerek 10 Ocak 2009 tarihi Cumartesi günü saat 13.00’de Sakarya Heykeli önünde toplanıp AK Parti İl binasına yürüyeceğiz.”

Pektaş, söz konusu mücadeleye DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İKK, Ankara 78’liler Derneği, Ankara Halkevleri, Yurtsever Cephe Öğrenci Birliği, Öğrenci Kolektifi, Ankara Gençlik Muhalefeti, EMEP, ÖDP, ve TKP Ankara İl örgütlerinin destek verdiğini sözlerine ekledi.