AKP’nin İBB adayı Murat Kurum: İmar rantıyla örülen bir kariyer
Spread the love

Yerel yönetim seçimleri için adaylar açıklanmaya başladı. AKP iktidarının İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı için adayı Murat Kurum oldu. Tayyip Erdoğan’ın ilan ettiği Kurum, 2018 yılında başlayan başkanlık rejiminden bu yana AKP iktidarının imar rantının başındaki isim. Mesleği inşaat mühendisi.

2005-2008 yılları arasında TOKİ’de çeşitli kademelerde görevlendirilen Kurum, kurumda hızla yükseltildi. 2008 yılına kadar TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanlığı Avrupa Yakası Şube Müdürlüğü görevini yaptı. Kurum’un görev yaptığı yıllarda TOKİ bütçesi Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu kapsamı dışına çıkarıldı.

AKP’nin inşaat rejiminin neferlerinden birine dönüşen Murat Kurum 2009-2018 yılları arasında T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı İştiraki Emlak Konut GYO A.Ş. Genel Müdürü oldu. Özellikle kent merkezlerinde rantı yüksek kamu arsalarının satışını, bu arsalara yapılan inşaat projelerini yönetti, projelerin müteahhitlerini seçti.

Vergiden muaf tutulan Emlak Konut’un yıllarca başında duran Kurum AKP’ye yandaş müteahhitlerin beslenmesinde, rantın paylaşılmasında kritik rol oynadı.

Kurum 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı sistemiyle kurumsallaşan Saray rejiminin imar rantı organizasyonunun en tepesine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koltuğuna oturdu, 2023 yılına kadar bakanlık yaptı. 18 yıllık ‘kariyer’…

İmar affı, deprem ve yalanlar

Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevinin ilk yıllarını imar affı reklamı yaparak geçirdi. İmar barışının ülkeye katkı yapacağını savunan Kurum “Bizim buradaki beklentimiz, 14 milyon vatandaşımızın imar barışından faydalanması. Şu ana kadar İmar Barışına başvuru sayısı 9 milyona yaklaştı, aralık sonuna kadar devam edecek, inşallah 10 milyon seviyelerine gelip aşacaktır diye düşünüyoruz” diyerek katılımın yüksekliğiyle övünüyordu.

Aftan 5 yıl sonra meydana gelen 6 Şubat Maraş Depremleri’nde yerle bir olan kentlerde elbette aftan yararlanan yapılar da vardı. Afla öğünen Murat Kurum şimdi deprem bekleyen İstanbul kentinin belediye başkanlığına talip

.

Ezgi Apartmanı’nın müteahhiti nerede?

AKP’li bakanların suçlularla yan yana geldikleri fazlaca fotoğrafları var. Yıllarca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapan Murat Kurum’un albümünde de 6 Şubat Depremi katil müteahhitleriyle fotoları var. Kahramanmaraş’ta 35 kişiye mezar olan Ezgi Apartmanı’nın müteahhiti eski Kahramanmaraş MÜSİAD Başkanı Sami Kervancıoğlu ile Kurum’un fotoğrafları bunlar. Onlarca insanın katili Sami Kervancıoğlu hala yakalanabilmiş değil.

Kurum döneminde askeri alanlar, kamusal alanlar parsel parsel satıldı

15 Temmuz sonrasında kent merkezinde kalan askeri alanlara yönelik gasplar dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yöneltildi.

Kuzey Ormanları’nda Çekmeköy Kışlası ve Maltepe Kışlası’na rezidans inşaatı başlatıldı. Zincirlikuyu’daki askeri lojmanlar AKP’li Pasifik İnşaat’a rezidans yapması karşılığında verildi.

Beşiktaş Balmumcu’da bulunan ve Astaş’a satılan Jandarma Dikimevi arazisinde imar planı değişikliği yapıldı, 30 dönümlük kamusal alanda kat yüksekliği 5’ten 8’e çıkarıldı.

Yine Balmumcu’da bulunan ve depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü binasının bulunduğu arazi Fuzul İnşaat’a verildi. Kurum’un imzasıyla kamusal alan yok oldu, şimdi yerinde rezidans yükseliyor.

Kurum Türkiye’yi dünyanın çöp merkezi yaptı

Murat Kurum’un Çevre ve Şehircilik Bakanı olduğu dönemin bir başka özelliği ise Türkiye’nin dünyanın çöp merkezi haline gelmiş olması.

2016 yılında Avrupa’dan Türkiye’ye 3 bin 616 ton plastik atık gelirken 2021 atık ihracatı verilerine göre Türkiye 2021 yılında 14,7 milyon tonla Avrupa Birliği’nden en fazla atık ithal eden ülke oldu. Bu atıkların başında plastikler geliyor. Murat Kurum bu tablonun da baş sorumlularından biri.

Salda’nın sorumlusu

Kurum’un bakanlığında Burdur’da bulunan ve 1. derece doğal sit koruma statüsündeki Salda Gölü’ne Millet Bahçesi yapmak için proje hazırlandı, inşaat faaliyetleri yürütüldü. Bilim ve meslek insanlarının itirazlarına rağmen özenle korunması gereken Salda Gölü ve kumulları iş makineleriyle tahrip edildi.

Listeyi uzatmak elbette mümkün. Çeyrek aşıra yaklaşan AKP iktidarı döneminde yağma dosyaları an ve an kabarıyor. Kurum’un bu işleyişte ve tarihsel süreçte Saray rejimi içinde aldığı kritik roller onu İBB başkan adaylığına kadar taşıdı.

Planlama ilkelerini yok sayan, kentleri yaşanmaz hale getiren projelere/kararlara imza atan, deprem hazırlığı yapmayan, kamusal alanları yok eden bir mühendis olarak İstanbul’u yönetmeye aday oldu Murat Kurum. Yaptıklarının hesabını vermeden, şimdi İstanbullular için depreme önlem alma sözleri veriyor. Onlarca yıldır yapma imkanı olmamış, partisi iktidarda değilmiş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapmamış gibi…

politeknik.org.tr


Spread the love