AKP’nin gerçek yüzü; Soma’da katliam, meslek odalarına denetim
Spread the love

AKP, TMMOB’ye bağlı 12 odanın daha mali ve idari denetimlerini bakanlıklara bağladı.

AKP’nin meslek odalarına yönelik neoliberal düzenlemeleri sürüyor. Daha önce TMMOB’ye bağlı 12 odanın mali ve idari denetimini çeşitli bakanlıklara veren AKP, şimdi de kalan 12 odanın denetime tabi olacağı bakanlıkları açıkladı.

22 Mayıs 2014 tarihli 29007 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile Bilgisayar Mühendisleri, Fizik Mühendisleri, Kimya Mühendisleri ile Tekstil Mühendisleri Odaları Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı‘nın; Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri ile Gemi Mühendisleri Odaları Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı‘nın; Gıda Mühendisleri ile Ziraat Mühendisleri Odaları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı‘nın; Maden Mühendisleri, Metalurji Mühendisleri ile Petrol Mühendisleri Odaları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘nın; Meteoroloji Mühendisleri Odası da Orman ve Su İşleri Bakanlığı‘nın idari ve mali denetimine verilmiş.

Soma’nın faili Enerji Bakanlığı Maden MO’yu denetleyemez

Yönettiği her kurumda Sayıştay denetimlerini yok sayan AKP’nin meslek odalarına dönük “denetleme” hevesi devam ediyor. Soma’da madenleri özelleştiren ve sonrasında yarattığı taşeron cumhuriyetiyle işçilerin canına kıyan iktidar, Maden Mühendisleri Odası’nın idari ve mali denetimini Soma’nın faili Enerji ve Tabi kaynaklar Bakanlığı’na bağlıyor. Kar hırsıyla emeği yok sayan, güvencesiz çalıştıran taşeronlara, en ufak bir denetimi aklından geçirmeyen ve Soma katliamından kendisini aklamaya çalışan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Maden Mühendisleri Odasını “denetleme” hadsizliğini gösterecek.

Meslek odaları AKP denetimini tanımıyor

Bakanlıkların, TMMOB’ye bağlı meslek odalarını mali ve idari denetim kararı sonrasında meslek odaları denetim kararına itiraz, dava ve mücadele kararı almıştı. İnşaat Mühendisleri Odası ve Elektrik Mühendisleri Odası dava açarak mali ve idari denetim kararını yargıya taşımıştı.

politeknik.org.tr


Spread the love