Maden MO: “AKP odamızı susturarak Soma’nın üstünü örtmeye çalışıyor”
Spread the love

Odamız, 22 Mayıs 2014 tarihli Resmi Gazete` de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile “İdari ve Mali Denetim” yönünden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı`na bağlanmıştır.

Bu düzenlemenin 5`i meslektaşımız 301 maden emekçisinin yaşamını yitirdiği “Soma Faciası” ile ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirme dahil yürüttüğümüz çalışmalarla çakışmasını AKP Hükümetinin Odamızı susturmaya çalışma “ani bir operasyonu” olarak değerlendirmekteyiz.

Şunun açıkça bilinmesini isteriz ki; Odamızın,  denetime tabi tutulmasıyla ilgili hiç bir çekincesi yoktur. Odamızın mali denetimi Genel Kurullarda seçilen Denetleme Kurullarınca yapılmaktadır. Yönetim Kurulu kararlarımız ve uygulamaları üyenin denetimine her zaman açıktır. Odamızın her türlü karar ve uygulaması için hukuki yollar açık olup yargı denetimi vardır. İtirazımız, siyasi iktidarın Odamızı vesayet altına alma çabasınadır.

Gerçekleri ve bilimsel doğruları kamuoyu ile paylaşmaya ve anayasal haklarımızı kullanarak mücadelemizi her alanda sürdürmeye devam edeceğimizi kamuoyuna duyururuz.

TMMOB

Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu

22 Mayıs 2014


Spread the love