AKP’nin bitmeyen kurgusu: AKM yıkımı

AKM’yi önce tadilat diyerek kapatıp köhneleştiren, sonra yıkarız tehdidinde bulunan AKP’den şimdi AKM eleştirisi: “Modern bina yapacaktık engellediler, şimdi de kokuyor tesisat bitmiş”

Taksim Meydanı’nın simgelerinden biri olan AKM, 2008’de tadilat gerekçesiyle henüz ortada projesi dahi yokken boşaltıldı. Aradan geçen 6 yılda ne güçlendirme, ne de tadilat yapıldı. Hukuksuz başlatılan kapatma süreçleri Kültür, Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası´nın açtığı davada İstanbul 9. İdare Mahkemesi’nce durduruldu. AKM sistematik bir şekilde harap bitap hale sokuldu. Haziran İsyanı sonrasında AKP’nin karakoluna dönüştürülen ve aylarca istila edilen AKM için dün(14 Ekim 2014) açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce “Avrupa’nın ve dünyanın en iyi salonlarından birisi haline getirilmesiyle ilgili proje vardı. ‘Olmasın’ diyorlar. Şimdiki hali nasıl? Kokusu var, tesisatlar çürümüş, fareler kabloları yemiş, ne kadar onarım ihalesi yaparsanız yapın bir araya gelmiyor” dedi.

Bir AKP klasiği; yağma, talan, üç maymun
İstanbul genelinde devam eden dönüşüm projelerinde kamusal alanlar tek tek yok ediliyor. Taksim Meydanı’nı betonlaştırıldı. Meydanın siyasi-sosyal geçmişi ısmarlama projelerle kent belleğinden çıkarılmaya çalışılıyor. Beyoğlu genelinde; Emek Sineması, Taksim Sahnesi ve daha birçok kültür sanat mirası yerle bir edildi. AKM de harap hale getirilerek yıkımı meşrulaştırıldı. 1999’da,10521 sayılı Koruma Kurulu kararıyla “korunması gerekli kültür mirası” olarak tescil edilen AKM konusunda Bakan Güllüce, amaçlarının “yıkıp yeniden yapmak” yani “ihya” olduğunu tekrardan dillendirmiş oldu.

politeknik.org.tr