Akkuyu Nükleer Santralı ÇED raporunda sahte imza skandalı

TMMOB, bilirkişi ön incelemesiyle Akkuyu Nükleer Santral Çevresel Etki Değerlendirme Raporu‘nda sahte imza kullanıldığını ortaya çıkardı.

Mersin Akkuyu’ya yapılması planlanan nükleer santralın 1 Aralık 2014’te alel acele onaylanan Çevresel Etki Değerlendirme Raporu’ndaki (ÇED) nükleer enerji mühendislerinin imzalarının sahte olduğu ortaya çıktı. Noter tasdikli imza beyannameleri ile ÇED raporlarına atılan imzaları karşılaştırmak üzere 3 ayrı bilirkişi ön incelemesi talep eden TMMOB, sehtekarlığı belgeletti. İncelemelerde, 23 Ağustos 2013 ve 31 Mart 2014 tarihlerinde bakanlığa iletilen ÇED raporlarında işten ayrılan nükleer enerji mühendislerinin imzalarının taklit edilerek kullanıldığı belirlendi.

İdris Güllüce yine aynı yalana sarıldı: Gelişmemizi istemiyorlar
AKP’nin yağma ve talan projelerinde genel olarak uyguladığı ısmarlama ÇED raporları, projeleri ÇED raporlarından muaf tutma uygulamalarına Akkuyu Nükleer Santral Çevresel Etki Değerlendirme Raporu’nda bir de imza sahtekarlığı eklendi. Konu ile ilgili açıklamada bulunan İdris Güllüce “Akkuyu konusunda çıkan sahte ÇED raporu haberleri gerçeği yansıtmamaktadır. Birileri engellemeye çalışsa da Türkiye gelişmeye devam edecek” ifadeleriyle sahte imza skandalını hayali düşmanlarla açıkladı.

NKP’den miting çağrısı
Nükleer Karşıtı Platform (NKP), sahte ÇED raporlarıyla kıyım projesi yapılmaya çalışıldığını, bölge halkı olarak yaşam ve çevre hakkı için bölgede 15 Şubat’ta nükleer karşıtı bir miting gerçekleştireceklerini ilan etti.

NKP Sekretaryası’nın konuyla ilgili açıklaması için tıklayınız

politeknik.org.tr