Akın Özdemir HES Karşıtı Mücadele İle Anıldı – Yenilendi!

Akın Özdemir anısına gerçekleştirilen  ‘HES’ler (Hidroelektrik Santralleri) ve Çevresel Etkileri’ paneli 17 Aralık Cuma günü Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şubesi Toplantı Salonunda düzenlendi.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Turhan Tuncer, Derelerin Kardeşliği Platformu Başkanı Mehmet Gürkan ve Derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü Ömer Şan’ın konuşmacı olarak katıldığı panel, ZMO Adana Şubesi Başkanı Şahin Yeter’in sunuş konuşması ile başladı.

Yeter’in sunuşunun ardından söz alan Dr. Turhan Tuncer Akın Özdemir’in mücadelesinin sürdürüleceğini söyledi ve panelin katılımcılarını tanıttıktan sonra sözü Derelerin Kardeşliği Platformu’na bıraktı.

Derelerin Kardeşliği adına Mehmet Gürkan konuşmasına Fındıklı’dan yeni aldığı bir haberi vererek başladı. HES yapmak isteyen şirketin vadiye gelişine karşı köylülerin tepkisini ve jandarmanın araya girmesiyle yaşanan arbedeyi aktardı. HES’lerin ne anlama geldiğine ve ne gibi etkileri olduğuna değinen Gürkan, Karadeniz’de yürüttükleri mücadelenin nasıl başladığını, nerelerde sürdüğünü ve nasıl bir niteliğe sahip olduğunu samimi bir dille anlattı. Hidroelektrik santrallerinin etkilerini, her türlü siyasi eğilimden insanların HES karşıtı mücadelede nasıl bir sahiplenme ve bilinçle hareket ettiğini örneklerle açıkladı.

Ardından söz alan Ömer Şan ise halkın dereleri koruma konusundaki kararlılığını gösteren birkaç eylemin kısa videosunu gösterdikten sonra mücadelenin içindeki insanlardan ve onların öznel bakış açılarından örnekler verdi. Sonrasında yine bölgede yapılan bir mitingde kürsüden derelerin cennet, derelerin olmamasınınsa cehennem anlamına geleceğini anlatan Kazım Amca’nın görüntülerini paylaşan, hukuki mücadelede gerekli para için Kazım Amca’nın ineğini satarak katkı koyduğunu söyledi. Esprilerle ve salonun da katkılarıyla geçen bu bölümde en çok AKP’lilerin çevre ve su hakkı mücadelesinin insanlarına sarf ettiği sözlere ve talancı şirketlere karşı öfke açığa çıktı. Adana’da yapılan HES’lere karşı da mücadele edilmesi gerektiği bu konuşmalarda dile getirildi.

Ayrıca salonda bulunan BDP milletvekili Akın Birdal da bir selamlama konuşması yaparak demokrasi ve haklar mücadelelerinin haklılığından söz etti.

Son olarak ‘Akın Özdemir Yazı Yarışması’ ödülünü alan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencisi Sema Karabağ ödüle konu olan sunumunu yaptı. Sunumunda HES’lerin yarattığı tahribatın teknik bilgilerine değinirken, mücadele kararlılığını da vurguladı.

Salonu dolduran ve coşkulu geçen panel katılımcılara verilen plaketlerin ardından sona erdi. Şubede HES’ler konusundaki tartışma akşam saatlerine kadar sohbetlerle sürdü.

Akın Özdemir Öldürüldüğü Yerde ve Mezarı Başında da Anıldı

Akın Özdemir ertesi gün 32 yıl önce öldürüldüğü yerde de anıldı. Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Turhan Tuncer, Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şubesi Başkanı Şahin Yeter,  Akın Özdemir‘in eşi Mine Özdemir ile dostları Akın ÖZDEMİR‘in öldürüldüğü yerde saygı duruşunda bulundu ve kırmızı karanfiller bıraktı. Anma programı Özdemir’in Mersin‘de mezarı başında yapılan anma ile son buldu.

politeknik.org.tr