‘Ağaçlı’yı savun, taş ocağını durdur!’

İstanbul’un kuzey kıyı şeridinde bulunan, 3. Havlimanı ve 3. Köprü projeleri nedeniyle tarım alanlarına ve yaşam alanlarına zarar verilen Ağaçlı Köyü’nde 11 Haziran Cumartesi saat 13.00’te eylem düzenlenecek.

Kuzey Ormanları Savunması, İstanbul’un kuzeyinde ilerletilen mega projeler nedeniyle acele kamulaştırma yapılarak tarım alanlarına ve yaşam alanlarına zarar verilen Ağaçlı köylüleri ile birlikte 11 Haziran Cumartesi saat 13.00’te köy meydanına eylem çağrısı yaptı. Mega projeler için ortaya çıkan yıkımın Ağaçlı köyünün ormanlık alanlarına yeni kum taşı ocakları ile devam ettirilmek istendiği belirten yaşam savunucuları “Ağaçlı’yı beton sevicilere bırakmayacağız” çağrısıyla buluşacak.

Eylem için Kadıköy ve Beşiktaş’ta saat 11.30’da servisler kalkacak.

Kuzey Ormanları’nın eylem çağrısı şöyle;

İstanbul’un kuzeyinde denizi, kumsalı ve mandalarıyla ünlü Ağaçlı köyü bugünlerde büyük sorunlarla boğuşuyor. Önce köylüye arazisi ve evleri için acele kamulaş- tırma kağıtları geldi. Ardından 3.Havalimanı ve 3.Köprü projeleri için başlayan çalışmalar köyün yollarını mahvetti, üstüne Ağaçlı’nın kumullarından kaçak kum çekilmeye başlandı.

Yukarı Ağaçlı’da köyün yanı başına patlayıcı madde deposu yapıldı. Şimdi de Ağaçlı köyünün ormanlık alanlarına yeni kum taşı ocakları açılmak isteniyor. Ağaçlı köyünün yaşadığı çile tozun ve kamyon trafiğinin altında görünmez olur zannediyorlar ama yanılıyorlar. Ağaçlı köylüsü 2014 yılı başından beri acele kamulaş- tırmalara, kaçak kum çekilmesine, kamyonların yarattığı trafiğe karşı mücadele ediyor. Son olarak Kuzey Ormanları Savunması, yeni açılmak istenen kum taşı ocağına karşı dava açtı. Ancak köyümüzü savunabilmek için daha çok yan yana gelmeli daha çok mücadele etmeliyiz. Ağaçlı’yı “beton sevicilere” bırakmayacağız.

agacli_1

politeknik.org.tr