Adana’da Torba Yasa Tepkisi

Mecliste görüşmeleri süren torba yasa ile DİSK, KESK, TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu ve Adana Tabip Odası tarafından 8 Ocak günü bir eylem düzenlendi.

Çok sayıda demokratik kitle örgütü ve partinin de katıldığı eyleme 5 Ocak Meydanı’nda toplanılarak başlandı. Buradan İnönü Parkı’na kadar bir yürüyüş düzenlenirken, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Hükümet torbanı al başına çal” sloganlarının atıldığı yürüyüşün ardından DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi açıklama yaptı.

Türkiye’de meclis gündemine getirilen yasaların, işçi ve emekçi sınıfını daha çok açlık ve yoksulluğa mahkum eden düzenlemeler olduğunu belirten Çelebi, 630 TL olarak belirlenen asgari ücretin TÜİK’in açıkladığı açlık sınırının altında olduğunu ifade etti. “Büyüyen ekonomiden bahseden başbakanın bu topluma giydirmek istediği deli gömleği, açlık, yoksulluk ve işsizliktir. Bu nedenle buna karşı çıkmak, sokaklarda olmak, mücadelede olmak, bizim, işçi sınıfına, gençliğe, çocuklarımıza, geleceğimize namus borcudur. Meydanlara inmek zorundayız.” Diyen Çelebi, direne direne bu yasaların düşürtüleceğini belirtti.

Torba yasayı kesinlikle geçirtmemekte kararlı olduklarını belirten Çelebi yasa geçerse Ankara’da yüzbinlerce kişinin katılacağı bir miting örgütleyeceklerini söyledi.

Eylem torba yasaya karşı atılan sloganlarla sona erdi.

 

politeknik.org.tr