Açıklama Yapmak Kolay, Peki Halkın Enerji Hakkı ?
Spread the love

AKP’nin son elektrik zamlarına TMMOB’ye bağlı birimlerden tepkiler gecikmedi. TMMOB, İnşaat Mühendisleri Odası(İMO), Elektrik Mühendisleri Odası(EMO) ve bağlı Şubeleri zamlara karşı açıklamalar yaptılar. Ancak yılın başında % 18, Temmuz’da % 21’den sonra elektriğe ekim başında bir zam daha yapılacak.

Peki teknik elemanlar halkın günden güne elinden alınan enerji hakkı için ne yapacaklar…

TMMOB’den açıklama: “AKP düzeni zam düzeni”

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı adına Mehmet Soğancı yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin son zamlarla birlikte yıl başından beri elektriğe % 42 oranında zam yapılmasına rağmen işçi ve kamu çalışanına komik oranlarda ücret artışları yapıldığını vurguladı. Açıklama “TMMOB, halkı yoksullaştıran zamların derhal geri alınması, emekçilerin yaşam düzeylerinin insanca yaşanacak bir düzeye getirilmesi için gerekli politikaların hayata geçirilmesi için emek ve demokrasi güçleriyle birlikte mücadelesini kararlılıkla sürdürmeye devam edecektir.” denilerek son buldu.

İMO’dan açıklama: “AKP, halkın cebinden elini çeksin”

İMO’ nun açıklamasında: ”AKP, ekonomide yaşanan daralmanın faturasını yine halka kesti. Demir-çelik ve inşaat malzemelerine yapılan fahiş zamların ardından yüksek zammın son adresi elektrik oldu.”  denilerek zamlarda gösterdiği cömertliği çalışanlara göstermeyen AKP hükümeti eleştirilirken zamlardan inşaat sektörünün de etkileneceği vurgulandı. Açıklamada sonuçta zamların tüketiciye yansıyacağına değinilerek ”AKP Hükümeti bir kez daha sorunu halkın sırtına yükleyerek çözme yolunu seçmiştir.”   denildi.

EMO birimlerinden açıklamalar

26 Haziran’da EMO Adana Şubesi’nde gerçekleştirilen Basın açıklamasına EMO Genel Başkanı Musa Çeçen’de katıldı. EMO Adana Şube Başkanı Mehmet Mak’ın okuduğu basın açıklamasında maliyet aynı oranda artışı olmamasına rağmen yapılan zamların enerji özelleştirmesi sürecinin bir parçası olduğu vurgulandı. EMO Trabzon Şube de 23 Haziran’da konuyla ilgili bir açıklama yaparak zamları kınadı

Şimdilik tek sokak eylemi EMO İstanbul Şube’den

Zamlara karşı teknik elemanlar cephesinden şimdilik ilan edilen tek sokak eylemi EMO İstanbul Şube tarafından düzenlenecek olan basın açıklaması. Açıklama 30 Haziran Pazartesi günü Bedaş’ın Taksim’deki binasının önünde gerçekleştirilecek.

 

Derleyen: Politeknik.org.tr


Spread the love