Tonlarca GDO’lu Mısır Türkiye Sınırında Yakalandı

Alınan bilgiye göre, Ukrayna’dan Bandırma Limanı’na gelen “Osama” ve “Volgabolt” isimli kuru yük gemilerinde GDO’lu mısır geldiği ihbarını alan Bandırma Gümrük Muhafaza Müdürlüğüne bağlı ekipler, iki gemiye Bandırma Limanı açıklarında operasyon düzenledi. Operasyonda gemilerden alınan mısır numuneleri incelenmek üzere TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezine gönderildi. 
TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde yapılan incelemede, “Osama” isimli gemide bulunan mısırın GDO’lu olduğu belirlendi. Gemideki 6 bin 600 ton GDO’lu mısıra el konuldu. Yapılan incelemede, mısırların, biri Bursa diğeri Balıkesir’de faaliyet gösteren 2 firma tarafından ithal edilmek istendiği tespit edildi. Operasyonu genişleten Gümrük Muhafaza Müdürlüğüne bağlı ekipler, mısırların ithalatı için alınması gereken kontrol belgesinde “GDO yoktur” şeklinde rapor verdikleri iddia edilen Balıkesir Tarım Müdürlüğünde görevli 2 kişi ile ithalatçı firmaların yöneticilerinin de aralarında bulunduğu toplam 14 kişi hakkında soruşturma başlattı. “Volgabolt” adlı kuru yük gemisi ise alınan numunelerin temiz çıkması üzerine serbest bırakıldı. 
SORUŞTURMA SÜRÜYOR
Öte yandan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Ukrayna’dan gelen mısırda “GDO bulunduğu” yolundaki iddialarla ilgili soruşturmanın devam ettiğini, Balıkesir Tarım İl Müdürlüğünden herhangi bir gözaltına alınmanın söz konusu olmadığını bildirdi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında, Ukrayna’dan gelen ve Balıkesir Tarım İl Müdürlüğünün gözetiminde gerçekleştirilen mısır ithalinde “ürünlerde GDO bulunduğu” iddiasıyla başlatılan operasyonda 2’si il müdürlüğünden 14 kişinin gözetim altına alınmış olduğuna dair haberler yer aldığı belirtildi. Açıklamada, şöyle denildi: 
“Habere konu iddialarla ilgili olarak Cumhuriyet Savcılığınca soruşturmaya devam edilmektedir. Balıkesir İl Müdürlüğümüzden herhangi bir gözaltına alınma söz konusu değildir.” 
 
kaynak: radikal