4. Mühendislik ve Şehircilik Günleri Başlıyor

İstanbul’da beş üniversiteden mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı bölümleri öğrencilerinin düzenlediği 4. Mühendislik ve Şehircilik Günleri 18 Şubat’ta başlıyor.

AKP’nin yaşamın her alanında uygulamaya çalıştığı gerici ve piyasacı politikaları üniversitelerde de yeni YÖK yasa taslağıyla kendini gösteriyor. Üniversitelere yönelik piyasacı saldırılarıyla eğitimi niteliksizleştiren AKP iktidarı, piyasacı mantıkla öğrenci kontenjanlarını arttırıyor.

Sermayenin üniversite içerisinde gövde gösterisi yaptığı, CEO’ların, şirketlerin reklam yaptığı kariyer günlerine alternatif olarak gelişen Mühendislik ve Şehircilik Günleri, “Sermayenin nesnesi değil, toplumun öznesi olmak için” sloganıyla öğrencilere başka bir yol sunuyor.

4. Mühendislik ve Şehircilik Günleri’nde üniversitelerine sahip çıkan öğrenciler, yaşam alanları olan üniversiteleri piyasalaştıran Bologna Sürecini ve yetkin mühendisliği tartışıyor.

Mühendislik alanı, arttırılan kontenjanlarla vasıfsızlaştırılırken ve sıradanlaştırılırken 4. Mühendislik ve Şehircilik Günleri’nde öğrenciler mühendislik kimliği ve günümüzde mühendislik anlayışını tartışıyor.

Afet yasası ile kentsel dönüşüm adı altında sermayeye yeni rant alanları yaratılırken 4. Mühendislik ve Şehircilik Günleri’nde şehir bölge planlama öğrencileri kentsel dönüşüme karşı barınma hakkı mücadelesi veren Sarıyer Derbent Mahallesi’ne gidiyor.

AKP savaş çığırtkanlığı yaparken 4. Mühendislik ve Şehircilik Günleri’nde öğrenciler ‘Savunma Sanayisi mi, Savaş Sanayisi mi?’ başlığıyla bir forum düzenliyor.

TMMOB’ye bağlı odaların öğrenci komisyonlarının düzenlediği Mühendislik ve Şehircilik Günleri, bilimsel ve demokratik üniversite mücadelesinin bir etkinliği olarak düzenleniyor.

4. Mühendislik ve Şehircilik Günleri programına ulaşmak için tıklayınız.

politeknik.org.tr