32 Yıl Sonra TMMOB Taksim’de

32 yılllık mücadele ile tekrar kazanılan Taksim alanının coşkusu mühendis ve mimarları da sardı. TMMOB kortejinde toplanan mühendis, mimar, şehir plancılar ve öğrenciler hep bir ağızdan “Direne Direne Kazandık” dediler.

1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’na yüzbinlerce emekçi 1 Mayıs alanını hınca hınç doldururken, mühendisler, mimarlar, şehir plancılar ve mühendislik-mimarlık öğrencileri de TMMOB kortejine yoğun ilgi gösterdi.    

En öndeki TMMOB pankartı arkasında “Yaşasın 1 Mayıs” ve “Yılmadık, Direndik, Kazandık” yazan pankartların taşındığı mitingde Çevre Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Gemi Mühendisleri Odası, Gıda Mühendisleri Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Makina Mühendisleri Odası, Orman Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Şehir Plancıları Odası, Ziraat Mühendisleri Odası pankartları açıldı. Genç-İMO üyeleri açtıkları pankartla kendi odalarının arkasında yürürken, TMMOB Öğrenci Üyeleri odaların arkasında açtıkları ayrı pankart ile mitinge katıldı. Mitinge İstanbul dışındaki TMMOB birimlerinden de katılım sağlandığı gözlendi.

TMMOB, 1500’ü aşan katılımı ile son yılların en kitlesel  korteji ile mitingte yerini aldı. Diğer mitinglerin aksine üzerinde taleplerin olduğu döviz ve pankartların taşınması olumluydu. TMMOB kortejinde MMO, EMO ve genç üyeleri ile birlikte İMO kitlesel katılımı ile dikkat çekerken merkez yönetimi gericilerin elinde bulunan Orman Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin mitinge katılım sayıları dikkat çekiciydi. Jeofizik Mühendisleri de gerici Oda yönetimlerine rağmen pankartları ile kortejde yerlerini aldılar.

Uzun bir aradan sonra mitinge açtıkları “Sermayenin Nesnesi Değil, Toplumun Öznesiyiz / TMMOB Öğrenci Üyeleri” pankartı ile katılan TMMOB’a üye mühendislik ve mimarlık öğrencileri TMMOB’un en çoşkulu kortejini oluşturdu. Bir kısım öğrenci üyenin kendi odalarının pankartı arkasında yürümesine rağmen katılımı 200’ü aşan öğrenci korteji yürüyüş boyunca sloganları ve marşlarını bir an olsun kesmedi.


200 binden fazla emekçinin katıldığı tarihi bir 1 Mayıs mitinginde TMMOB’nin görece daha diri ve kitlesel bir katılım sergilemesi ne kadar olumlu olsa da hala ücretli-işsiz mühendislerin ve hak mücadelelerinin damgasını vuracağı bir TMMOB korteji oluşturmak için önümüzde uzun bir yolun olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

politeknik.org.tr