“Ölüme Karşı Yaşamı Savunmak İçin 5 Haziran’da Tünel’de Buluşuyoruz”
Spread the love

3. Köprü Yerine Yaşam Platformu 5 Haziran Dünya Çevre Günü‘nde AKP’nin saldırılarına ve yeni yağma planlarına dur demek için, ölüme karşı yaşamı savunmak için çağrı yaptı.  

 

TMMOB İstanbul İKK ve İstanbul Tabip Odası’nın da düzenleyicileri arasında yer aldığı basın açıklaması için 5 Haziran Pazar günü saat 16.00’da Tünel’de buluşuluyor. 

3. Köprü Yerine Yaşam Platformu’nun yaptığı çağrının tam metni şu şekilde: 

AKP’NİN SALDIRILARINA VE YENİ YAĞMA PLANLARINA DUR DEMEK İÇİN

ÖLÜME KARŞI YAŞAMI SAVUNMAK İÇİN 5 HAZİRAN’DA TÜNEL’DE BULUŞUYORUZ

AKP seçim sonrasında yeni saldırılara hazırlanıyor; yağma ve talan planlarını türlü yalanlarla halka yutturmaya çalışıyor. Bugüne kadar doğayı ve yaşam alanlarımızı yok eden onlarca HES, termik santral ve nükleer santral projesi ve kentsel yıkım planları yaşamı savunanların barikatlarına takılan AKP, İstanbul’un genetiğiyle oynayacak çılgın yağma projelerinde yeni adımlar atmak için de iştahla seçim sonrasını bekliyor.

Hopa’ da “satılık suyumuz yok” diyerek AKP’nin yalanlarına geçit vermeyen Hopa halkını silahla gazla copla ve ev baskınlarıyla terbiye etmeye çalışan patronlar kulübü AKP, bir emekli öğretmenin darp edilip ölmesine yol açarak, rant uğruna ne çılgınlıklar yapabileceğini hepimize bir kez daha gösterdi.    

Yaşam düşmanı AKP, İstanbul’a yönelik yeni saldırı planlarının en önemli araçlarından biri olan 3. Köprü projesi ihalesinin 23 Ağustos’ta yapılacağını açıklayarak saldırılarını tırmandırıyor; dağa taşa astığı seçim afişlerinde 3. Köprü projesi gibi çılgın saldırı projelerine yandaş toplamaya çalışıyor. 5 Haziran Pazar günü Kazlıçeşme’de yapacağı “büyük İstanbul mitinginde”, Kanal İstanbul’uyla, 3. Köprüsü’yle, İstanbul’a “iki yeni şehir ekleme” safsatalarıyla, sermayenin İstanbul’una övgüler yağdırmaya; doğa, yaşam ve emek düşmanı yüzünü “kalkınma” yalanlarının arkasına gizlemeye çalışıyor.

Bizler yaşam savunucuları olarak, AKP ve işbirlikçilerinin kentsel dönüşüm planlarıyla, 3. Köprü’yle, Kanal-İstanbul ve yeni İstanbul gibi akla ziyan saldırı projeleriyle, yaşam alanlarımızı, ormanlarımızı ve su havzalarımızı yok etmesine izin vermeyeceğiz. Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’u yağma planlarını anlatacağı 5 Haziran Pazar günü biz yaşam savunucuları da saat 16’da Taksim-Tünel’de bir araya gelerek çılgın ölüm projelerine karşı yaşamın sesini yükselteceğiz. Tüm İstanbulluları hep birlikte İstanbul’u ve yaşamı savunmaya çağırıyoruz.

AKP, sermaye defol İstanbul bizimdir! Her yer Hopa, her yer direniş!

Tüm yaşam savunucularına çağrımızdır: Çılgın yağma projelerine dur demek ve yaşamı savunmak için 5 Haziran Pazar günü saat 16’da Taksim-Tünel’e.

 

politeknik.org.tr 


Spread the love