3. Köprü İhalesi Sonuçlandı

İstanbul Boğazı’na inşa edilecek 3. köprünün yapımını da içeren ‘Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin Odayeri-Paşaköy (3. Boğaz Köprüsü dahil) Kesimi’nin ihalesini İçtaş-Astaldi ortaklığı kazandı. Ortaklık yapım ve işletme süresi dahil 10 yıl 2 ay 20 günlük teklif verdi 
 
Uzun süren ihale girişimlerinin ardından 3. Köprü ihalesi sonuçlandı. İhaleye yönelik yapılan son değerlendirmeler sonrasında teklif veren üç grup kalmıştı. Bu gruplardan Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-Limak İnşaat-Makyol İnşaat-Kalyon İnşaat Ortak Girişim Grubu verdiği 14 yıl 9 ay 4 günlük teklifle elenirken, kazanan İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret AŞ-Astaldi Ortak Girişim Grubu oldu. 
Salini-Gülermak Ortak Girişiminin teklifi ise şartnameye uymadığı gerekçesiyle iptal edildi. 
İçtaş-Astaldi ortaklığı, yapım ve işletme dahil 10 yıl 2 ay 20 günlük teklif verdi. 
“Hedef 36 ayda tamamlanması” 
Ulaştırma Bakanı Binali yıldırım, ihaleyi yapım süresi dahil en kısa süre işletmeyi teklif eden firmanın kazandığını söyledi. Yıldırım, “Üçüncü köprünün en kısa zamanda hizmete girmesi için karayolları genel müdürlüğünde gereken özen gösterilecektir. Öngörülen yatırım tutarı yaklaşık 2.5 milyar dolar (4.5 milyar lira). Bu rakam düşebilir de artabilir. İdare tarafından bizim bu konuda bir öngörümüz yok. Bu rakam değişebilir. Artabilir azalabilir. Biz bazı işler verirsek bu fiyata yansımaz, ilave iş verirsek, süreye ilave edilecektir. Hedefimiz 36 ay içinde köprüyü yapıp, 2015’in sonunda faaliyete sokmaktır” dedi. 
Bundan sonraki ikinci adımın Bakanlık onayı olduğunu kaydeden Yıldırım, “İhale komisyonu çalışmalarını tamamlayıp, bakanlığa onay için gönderecek. Bakanlıktan çıkan onaydan sonra adı geçen şirket gerekli hazırlıkları yapıp, bakanlıkla birlikte çalışacak. Firma isterse öz kaynakla çalışmaya başlayabilir, biz de böyle olmasını arzu ediyoruz” diye konuştu. 
İhale katılacak şirket bulamamışlardı 
Daha önceden gerçekleştirilen ihalelere girecek şirket bulamayan AKP, projede revizyona gitmişti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım revize edilen yeni projenin öz kaynaklarla yapılacağını açıklamış, bu açıklamanın ardından şirketler ihaleye girmişlerdi. 3. Köprüye Karşı Yaşam Platformu ise İstanbul’u yok edecek bu projeye karşı çıkmıştı. 
 
 
 
Kaynak: Sendika.Org