Hopalı Eşkıyalar 31 Mayıs’a Çağırıyor

Hopa halkı 31 Mayıs olaylarının birinci yıl dönümününde “31 Mayıs günü AKP faşizmine, sömürüye, talana karşı adalet, demokrasi ve özgürlük için Hopa Meydanı’nda Metin olmaya” çağırıyor. İstanbul ve Ankara’da da AKP il binalarına yürüyüş gerçekleştirilecek 
 
2011 genel seçimlerinin öngününde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı karadenizin isyanıyla karşılayan Hopa, 31 Mayıs olaylarının yıl dönümüne hazırlanıyor. Hopa Meydanı’nda düzenlenecek olan buluşmada suyuna, doğasına, çayına sahip çıkmaktan vazgeçemeyenler Metin Lokumcu’yu anacak. 
“Haydi, sen de Hopa halkının AKP faşizmine, sömürüye, talana karşı adalet için, demokrasi için, özgürlük için duracağı horona katıl” diyen Hopalıların çağrısı eşitlik, özgürlük ve demokrasi için mücadele eden herkese. 
31 Mayıs’ta ne olmuştu 
31 Mayıs’ta seçim mitingi için Hopa’ya giden Tayyip Erdoğan, AKP iktidarının HES ve çay politikalarını protesto eden halkla karışlaşmış, polisin protesto gösterisine saldırısı sonucu emekli öğretmen Metin Lokumcu yaşamını yitirmişti. 
Hopalıların tepkisine tahammül edemeyen Erdoğan, “eşkıyanın Hopa’ya indiğini bilmiyordum” diyerek, Lokumcu’nun ölümü karşısında üslubunu yumuşatmayı değil sertleştirmeyi tercih etmişti. Bunun üzerine Hopalıların mücadelesini ve Lokumcu’yu sahiplenmek için ülke çapında düzenlenen protesto gösterilerinde “Hepimiz eşkıyayız” sloganı öne çıkmış, “eşkıya” AKP’nin baskıcı politikalarına karşı mücade edenlerin simge sözcüğü haline gelmişti. 
Hopa Halkı’nın Çağrısı:
“Hopalı eşkıyalar seni çağırıyor” 
Tarih 31 Mayıs 2011. Yer, Artvin-Hopa. Hopa halkı, derelerini satan, çaylarındaki emeklerini görmezden gelen, doğalarını katleden Tayyip Erdoğan’ın Hopa’ya geleceğini duyunca Hopa Meydanı’nda toplandı. Hesap sormaktı dertleri. Ama kime sorulacaktı hesap. Bir anda helikopter sesleri arasında ortalık gaz bombası, tazyikli su ve eli coplu polislerle doldu. Hopa’nın Metin Öğretmeni katledildi. Kahvehaneler, evler basıldı. Onlarca Hopalı devrimci tutuklandı, haksız yere aylarca dört duvar arasına mahkûm edildi. 
Hopa halkı öyle bir gün gördü ki, AKP faşizmi karşısında dayanışmayı, haklarını korkusuzca savunmayı ve direnişi yaşadı. Metin Öğretmenin kahramanca doğasını savunmasına ve katledilişine tanıklık etti. Onlarca genç, devrimci evladını hasretle ve sabırla beklemeyi öğrendi. 
Hopa halkı, 31 Mayıs’ı unutmadı ve unutturmayacak. Ne AKP faşizmini unutacak ne de onun katlettiği eşkıya devrimci kahramanı Metin Lokumcuyu. Suyuna, doğasına, çayına sahip çıkmayı 31 Mayıs’ın birinci yıldönümünde de ileriki yıllarda da sürdürecek. 
Haydi, sen de Hopa halkının AKP faşizmine, sömürüye, talana karşı adalet için, demokrasi için, özgürlük için duracağı horona katıl. Adımlarımız daha sert, kollarımız daha yukarda hep beraber bağıralım; 
“Derelerimiz için, doğamız için, çayımız için, A,b,c devrim olsun bu gece” 
Hopa adalet için Metin oluyor! 
31 Mayıs günü dereler özgür akıyor pankartı altında yükselen gaz bulutun içinde dereleri için direnen Hopalılar; 
“Başbakan Erdal Eren ve Necdet Adalı için ağladı… Başbakanların ağlamaması için tahliyemi talep ediyorum…” diyen Ankara Hopa tutukluları, avukatlar; 
Türkiye’nin dört bir yanında “Hepimiz Hopalıyız, hepimiz eşkıyayız” diyerek AKP karanlığına meydan okuyanlar; 
Boynunda puşi’si ile Cihan Kırmızıgül Ve akademisyenler 
O panzerin ayaklarımın altında ne işi vardı diyen Ankaralı eşkıya; 
Bu meclis salonlarında artık tiyatro oynanıyor diyen milletvekilleri; 
“…yahu sizde kimsiniz tiyatrocular” diyene karşı iyide sen kimsin diyen tiyatrocular; 
Halkının sağlığını korumak ve herkesin kolay ulaşabileceği sağlık hizmeti verebilmek için çalışan doktorlar; 
Yansak da dokunacağız diyen yazarlar, şairler, çizerler, bu toprakların öykülerini anlatan yönetmenler, müzisyenler, oyuncular; 
Medya patronlarının karşısında takla atmadığı için köşeleri ellerinden alınan gazeteciler, pencerelerini özgürlüğe açan köşe yazarları… 
Eğitim hakkına sahip çıktığı için tokat yiyen, eğitim hakları ellerinden alınan öğrenciler; 
4+4+4 aldatmacasına karşı Ankara sokaklarını inleten eğitim emekçileri; 
Güvenceli iş güvenli gelecek isteyen işçiler, sendikalar, meslek örgütleri, konfederasyonlar; 
HES’lere karşı doğasına, yaşam alanına sahip çıkan dere başlarındaki nöbetçi köylüler; 
31 Mayıs günü Türkiye’nin dört bir yanında sokağa çıkarak AKP zulmüne karşı Hopa halkıyla dayanışmanın en güzel örneğini sergileyenler; 
Bu toprakların başı dik, alnı ak, onurlu insanlarını 31 Mayısta Hopa meydanında Metin lokumcu pankartı altında buluşmaya davet ediyoruz. 
Metin hocanın birinci ölüm yıldönümünde; 31 Mayıs 2012 Perşembe günü saat 13.00’da direnişin umuda dönüştüğü Hopa meydanında adalet için Metin oluyoruz.” 
Ankara ve İstanbul da sokakta
31 Mayıs Perşembe günü KESK Şubeler Platformu’nun çağrısıyla Ankara’daki tüm emek ve demokrasi güçleri saat 18.00’da Sakarya Meydanı’nda buluşarak AKP önüne yürüyor. 
İstanbul’da da DİSK İstanbul Temsilciliği, KESK İstanbul Şubeler Platformu, İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Tabip Odası, Derelerin Kardeşliği Platformu, Karadeniz İsyandadır Platformu, Su Politik Çalışma Grubu, Halkevleri, Hemşin Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği, Laz Kültür Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Politeknik, Gençlik Muhalefeti, Öğrenci Kolektifleri, BDSP, BDP, EHP, ESP, ÖDP, SDP, TKP çağrısıyla  saat 19.30’da Şişli Cami önünde buluşularak AKP’ye yürüyüş gerçekleştirilecek. 
politeknik.org.tr