2020’nin en çok okunan Politeknik yazıları, haberleri, tweetleri

Belki de herkesin ‘artık bitsin’ dediği bir yılı, 2020’yi geride bırakıyoruz. Koronavirüs pandemisinin; halihazırda baskıyla, yasaklarla, hak gasplarıyla, krizle şekillenen yaşamımızın ortasına düştüğü bir yıldı 2020.

Hayatlarımız daha zorlaştı, kaygılarımız daha da arttı. Hepimiz için zor geçti 2020.

Elbette yaşanabilir bir ülke için yaşamına, haklarına, geleceğine sahip çıkanların itirazları, talepleri de eksik olmadı gündemden…

Kısa bir bakış atalım dedik, Politeknik’in, 2020’de en çok okunan haberlerini, yazılarını ve tweetlerini bir araya getirdik.

Çalışma yaşamında mühendislerin, mimarların, şehir plancılarının alt sınır ücreti gündemi her yıl olduğu gibi bu yıl da en çok okunan haberler arasında yer aldı.

“TMMOB 2020 YILI MÜHENDİS, MİMAR, PLANCI ASGARİ ÜCRETİNİ BELİRLEDİ”

 

Pandeminin ilk gününden itibaren koşulları fırsat bilip, çalışanların haklarını tırtıklamak için kolları sıvayan patronlar, şirketler karlılık hesaplarında hiç zaman kaybetmedi.

“ŞİRKETLERE KARLI GELDİ: EVDEN ÇALIŞMA YAYGINLAŞIYOR”

 

Pandemide; doğa tahribatı da, şirketlerin yeraltı ve yerüstü varlıklarına saldırıları da, iktidarın şirketlere yeni talan imtiyazları tanıyan yasal düzenlemeleri de son hız devam etti.

“KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE KESİNTİSİZ DOĞA TALANI”

 

Salgın koşullarında halk sağlığını tehdit eden birçok faktör vardı. Bakanlıklar gerekli denetimleri yapmadı, içeriği belli olmayan dezenfektanlar yaygınlaştı. Mühendisler halk sağlığı için hakikati paylaştı.

“KİMYA MÜHENDİSLERİNDEN KORONAVİRÜSE KARŞI DEZENFEKTAN KULLANIMINA DÖNÜK UYARILAR”

 

Çalışma yaşamında olası hak gasplarını önlemek, meslektaşlarımızın güncel haklarını görünür hale getirmek üzere hazırladığımız broşür rehber haline dönüştü, fazlaca paylaşıldı.

“KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE HAKLARIMIZ BROŞÜRÜ YAYINDA”

 

Pandemi şartlarında halk sağlığının etkilenebileceği mekanlarda, alanlarda, merkezlerde alınabilecek önlemleri sıraladık. Yüzme havuzlarında alınacak önlemlerin belirtildiği yazımız en çok okunanlar arasında yer aldı.

“KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE YÜZME HAVUZLARINDA ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER – ÜZEYİR ULUDAĞ”

 

2020, mücadelesiyle, itirazlarıyla kadınların hiç durmadığı bir yıldı. Kadın mühendisler, mimarlar, plancılar da susmadı. İşyerinde yaşadığı tacizi ifşa eden ve aynı sorunu yaşayan binlerce meslektaşının da sesi olan bir kadın meslektaşımızın röportajı en çok okunanlar arasına girdi.

“ŞANTİYEMDEKİLERİN AKSİNE YANIMDA OLACAK MESLEKTAŞLARIMIN VARLIĞINI BİLMEK İSTEDİM – RÖPORTAJ”

 

Sağlığımızın derdine düştüğümüz günlerde enerjideki soygun da son gaz devam etti. Evde artan elektrik tüketimleri faturaları katladı, kamusal hak olmaktan çıkarılan enerji, faturalarla daha fazla cebimizi yaktı. Elektrik dağıtım şirketlerine ise yine milyonlarca liralık teşvikler verildi.

“KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE KESİNTİSİZ ELEKTRİK SOYGUNU”

 

politeknik.org.tr