20 Eylül’de ‘İskele Bizim’ Diyoruz İskelede Çay İçiyoruz

Beşiktaş’taki Kadıköy İskelesi’nin satılma planlarına karşı Başiktaş halkı iskeleye sahip çıkıyor. Abbasağa forumunda alınan kararla 20 Eylül Cuma günü saat 19.30’da iskelede çay içilecek. 

AKP iktidarının kamusal alanlara saldırısı bitmiyor. Dolmabahçe’ye Başbakanlık Ofisi’nin açılmasıyla önce Akaretler Durağı’nı kaldırdılar. Şimdi de Barbaros Hayrettinpaşa İskelesi’ni halkın kullanımına kapatmak istiyorlar.

Beşiktaş Abbasağa Forumu, konu ile ilgili olarak bilgi edinme hakkı çerçevesinde İBB’ye dilekçe gönderdi. Dilekçeye net bir yanıt gelmemesi üzerine Abbasağa Forumu iskelede eylem yapma kararı aldı.

20 Eylül Cuma
günü saat 19.30‘da Beşiktaş’ta bulunan Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi önünde çay içilecek. Eylemin çağrı metni şu şekilde;

 


Barbaros Hayrettin Paşa İskelesinin satılma planlarına karşı sesimizi çıkartalım

Çaylarımızı Demleyelim, İskelemize Gidelim

Beşiktaş’ın ve tüm İstanbul’un ayrılmaz parçası, deniz ulaşımımızın  önemli durağı olan Kadıköy İskelesi’ni bizlere kapatma planları yapılıyor.  AKP’nin doğayı ve kentleri sermaye lehine talan etme politikalarının bir örneğini daha yaşıyoruz.

Başbakan Dolmabahçe’yi ofis olarak kullanmaya başladığı zaman, bir anda Akaretler durağı yok oldu. Ardından sahilimize bizlerin kullanamayacağı lüks bir otel diktiler. Tayyip Erdoğan, misafirlerini yanı başında ağırlasın diye belki de. Şimdi de iskelemize göz diktiler. Sahil yolu, durak ve iskele bölgesinde ilginç bir ‘dönüşüm’ yaşandı: “Tayyip Erdoğan’ın ofisi, oteli, iskelesi; Tayyip Erdoğan’ın ve polisinin bölgesi!”

Abbasağa forumu olarak iskelenin akıbeti ile ilgili bilgi almak için resmi makamlara yaptığımız başvurunun yanıtı yaklaşmakta olan tehlikeyi işaret eder niteliktedir. O yüzden her şey için geç olmadan, iskelemizi anılarımızda hatırlamamak için, ulaşım hakkımıza sahip çıkmak için, bizden koparılan bir keyfimizi, iskelemizin yanında bulunan çay bahçesini de hatırlamak için,

İskele Bizim, Durak Bizim, Sahil Bizim! Gel bir çay içelim…

Şimdi de termoslarımızı elimize alıyoruz ve iskelemizin satışına izin vermemek; sahilimize, kültürümüze, vapur yolculuklarımıza, ulaşım hakkımıza sahip çıkmak için akşam çayımızı iskelemizin önünde içiyoruz.

Tüm dostları  bu mücadeleye el vermeye, 20 Eylül Cuma günü saat 19.30’da Beşiktaş’taki Kadıköy İskelesi’ne, boğaza karşı beraberce bir bardak çay içmeye bekliyoruz.

https://www.facebook.com/iskelemedokunma  

#TermosunuKapİskeleyeGel

ABBASAĞA FORUMU

politeknik.org.tr