2B Yasasında Değişiklik Yapıldı
Spread the love

2B arazilerinin satışında yeni düzenleme yapan kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’ndan geçti.

 

2B arazilerinin satışını öngören yasanın geçtiğimiz nisan ayında Meclis’ten geçmesinin ardından arazi satışında yapılan yeni düzenleme Meclis’ten geçti. Yasaya göre, doğrudan satılacak arazi bedeli, 400 metrekareye kadar olan kısmı için rayiç bedelin yüzde 50’si; fazlası için rayiç bedelin yüzde 70’i üzerinden hesaplanacak.

Orman arazilerinin satışında yeni düzenleme yapan kanun teklifinin Meclis’ten geçmesi, AKP iktidarı tarafından ‘orman vasfını yitirmiş’ denilerek satışı gündeme getirilen 2B arazilerinin satışının kolaylaştırıldığı anlamına geliyor.

2B Arazilerinin Satışı Kamu arazilerinin Sermayeye Sunulması Anlamına geliyor

AKP, neoliberal politikaları doğrultusunda kamu arazilerini sermayeye satıyor. Büyük bölümü İstanbul, Antalya, Mersin, Balıkesir, Ankara, Adapazarı, Muğla, Bolu, Samsun, Bursa, İzmir, Kırklareli, Adana, Zonguldak, Kırıkkale ve Afyon’da bulunan 2B arazilerinin satışıyla AKP iktidarı sermayeye yeni rant alanları sunmaya devam ediyor.  

 

İstanbul’da ise 3. Köprü güzergahında, ‘kuzey ormanları’ olarak bilinen ve daha çok Ümraniye, Beykoz, Sarıyer ilçelerinde bulunan ormanlık araziler, bu yasa ile satışa çıkmış bulunuyor. Kuzey ormanlarının sermayenin rant alanı haline dönüşmesi ve talan edilmesiyle ekolojik olarak da kentin dengesi bozulacak.

politeknik.org.tr


Spread the love