10 Ekim’in yıldönümünde katil iş başında: Anmaya polis saldırısı

10 Ekim Ankara Katliamı’nın yıldönümünde Ankara Garı’na giden tüm yolları barikatlarla kapatan AKP-Saray iktidarı, anma için gelenlere biber gazı ve TOMA’larla saldırdı. Gardaki anma için gelen binlerce kişi Sıhhıye’de, Adliye Sarayı önünde ve TCDD önünden barikatları yüklendi, Gar’a yürümeye çalıştı. Polis saldırıları sonrasında Kızılay’a yüründü, Yüksel Caddesi’nde açıklama yapıldı. Cihatçı çetelerle kol kola yürüyen AKP-Saray iktidarı 10 Ekim’in yıldönümünde katliama sahip çıktı.

Ankara Katliamı’nın yıldönümünde Ankara’dan ve farklı kentlerden gar önüne gelmek isteyen binlerce kişinin gara girişine izin verilmedi. Sabahın erken saatlerinden itibaren polis barikatlarıyla Ankara Garı’na giden yolların tamamı kapatılırken, anma için gelenlere polis gaz ve tazyikli suyla saldırdı. Gar önüne az sayıda kurum temsilcisi ve hayatını kaybedenlerin yakınları alındı.

Mevcut istihbarat bilgilerine rağmen 10 Ekim’de cihatçı çetelerin katliamına engel olmayan AKP-Saray iktidarı, katliamın yıldönümünde kaybettiklerini anmaya gelen binlerce kişiye Sıhhıye’de, TCDD önünde, Adliye önünde müdahale etti. Polisin gün içindeki saldırılarında 50’ye yakın kişi gözaltına alındı.

Saldırı ve direniş Sıhhiye’ye kadar uzandı ancak “Katili tanıyoruz, yasağınızı tanımıyoruz” diyenler ısrarını sürdürdü. Sıhhıye’den Kızılay’a ve oradan Yüksel Caddesi’ne kadar yürüyüş yapıldı. Anma etkinliği ise Yüksel Caddesi’nde gerçekleştirilebildi.

“Bize gelmeyecek adalet, kimseye gelmeyecek!”
Yüksel Caddesi’ndeki buluşmada AKP-Saray faşizmine karşı sloganlar atıldı. 10 Ekim’de yakınlarını kaybeden aileler, toplumsal muhalefet temsilcileri söz alarak konuşmalar yaptı. Açıklamada “Evimizde tek başınıza gözyaşı dökmemek için buradayız. Bugün barikatta yaşadığımızın, geçen yılki katliamdan farklı olduğunu düşünmüyoruz. Silahla gelmesini biz de biliyoruz, ama biz, intikam değil barış istiyoruz. Bizden daha ne istiyorsunuz? Bağırmayalım da ne yapalım? 10 Ekim unutulmayacak! İnadına mücadeleyi sürdüreceğiz. Bize gelmeyecek adalet kimseye gelmeyecek.” denildi.

politeknik.org.tr