İstanbul Üniversitesi’nde 10 Ekim anmasına polis saldırısı
Spread the love

İstanbul Üniversitesi’nde 10 Ekim anması için toplanan üniversitelilere polis saldırdı. Onlarca üniversiteli darp edildi, gözaltına alındı. Polis gün içerisinde şiirlerle anma etkinliğine çağrı yapan 15 üniversiteliyi ise “şiir okumak yasak” diyerek gözaltına almıştı

İstanbul Üniversitesi’nde, 10 Ekim’in yıl dönümünde Ankara’da kaybettiklerini anmak için saat 12.30’da Merkez Kampüs Havuçlu Bahçe’de toplanan üniversitelilere polis saldırdı. Saldırı sonucu onlarca üniversiteli gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar 2 gözaltı otobüsüne ancak sığdırılabildi.

Anma öncesi “Şiir okumak yasak”
Anma öncesinde edebiyat fakültesi bahçesinde İstanbul Üniversitesi Şiir Topluluğu üyeleri 10 Ekim katliamının yıl dönümünde hayatını kaybedenler anısına şiir okumak istedi. İlk olarak Özel Güvenlik Birimleri (ÖGB)’nin taciziyle karşılaşan üniversitelilere daha sonra polis saldırdı. “Şiir okuyamazsınız” diye bağıran polis, şiir okuyanları gözaltına almaya çalıştı.

Şiir okumaları engellenmeye çalışıldığı için durumu anlatan bir konuşma yapmak isteyen üniversiteliler tekrar polis saldırısına maruz kaldı. Polis 15’e yakın üniversiteliyi gözaltına aldı.

cuy7s9ow8aaypfp83687iu

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love