10 Ekim Anıt Meydan Tasarım Yarışması sonuçlandı, Politeknik de tasarımıyla yer aldı
Spread the love

Emek, Barış, Demokrasi Anıt Meydanı ve Anma Yeri Tasarımı Uluslararası Fikir ve Tasarım Projesi Yarışması sonuçlandı. Dereceye giren ilk üç proje ve mansiyon alan üç projeyle birlikte toplam 38 proje sergilendi. Politeknik’in projesi de sergide yerini aldı.

DİSK, KESK, TMMOB, TTB, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği Emek, Barış ve Demokrasi Meydanı Anıt Meydan ve Anma Yeri Tasarımı Uluslararası Fikir ve Tasarım Projesi Yarışması sonuçlandı. Sonuçlar 3 Mart Salı günü yapılan değerlendirme konferansıyla duyuruldu, yarışmaya başvurusu kabul edilen 38 proje sergilendi. Politeknik yarışmaya katılan ekipler arasındaydı.

Mimar Pınar Kesim Akbaş’ın ekip başı olduğu, Şehir Plancısı Özge Uysal, Peyzaj Mimarları Mehmet Cemil Aktaş, Şeyma Kahraman, Ecem Sevin, Rumeysa Konuk, Bengisu Doğru, Nagihan Damgacı, Okan Mutlu Akpınar, Hüseyin Hilmi Kezer, Lokman Turunç ve Emre Gökçe’nin yer aldığı ekibin tasarımı birinci seçildi (1).

Yarışmaya katılmaya hak kazanan 38 tasarım projesi ile juri değerlendirme raporları, yarışmayla ilgili bilgilerin yer aldığı 10ekimanitmeydan.org adresinde yakın bir zaman sonra yer alacak.

“Unutulmaz elbet, peki ya unutturmamak?”

Politeknik Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Kiriş “10 Ekim Ankara Katliamı’nı unutmamak ve unutturmamak üzere verdiğimiz söz için, katliamın sorumluluğunu açığa çıkarma isteğimizin bir parçası olarak bu yarışmaya katıldık” sözleriyle ifade ediyor yarışmada yer almalarını. Kiriş ayrıca ‘Emek veren herkese, düzenleyici kurumlara, yarışmaya katılan meslektaşlara çok teşekkür ederiz. Bizim tasarımımız dereceye girmedi. Tasarıma emek veren ekip arkadaşlarımıza, destek ve dayanışmasını esirgemeyen tüm dostlarımıza ayrıca teşekkür ederiz. Yarışmaya hazırlanarak geçirdiğimiz süreçte çok şey öğrendik, yeni deneyimler edindik. Şimdiki mücadelemiz ise kazanan tasarımın uygulanmasının takipçisi olmak.’

Politeknik’in yarışma ekibinde mimarlar Cansu Can Ekşi, Meryem Taşdemir, Doruk Şahin Öz, mimarlık son sınıf öğrencisi Agit Önal, şehir plancıları Büşra Kaleli, Derya Apaydın, iç mimar Işılgül Çakmak, peyzaj mimarı Rukiye Yanmış, 10 Ekim Ankara Katliamı’nı yaşayan inşaat mühendisi Ersin Kiriş ve elektronik ve haberleşme mühendisi Pınar Hocaoğulları yer aldı. Destek ve emekleriyle mimarlar Yeşim Çakaloğlu ve Cem Çakaloğlu, değerli katkılarıyla ressam Nazım Dikbaş, önerileri ve fikirleriyle şehir plancısı Veysi Altıntaş, mimar Eren Başak ve heykeltıraş Dorukhan Aydın yardımcı ve danışman olarak emek verdi.

Politeknik’in 10 Ekim Anıt Meydan Tasarım Projesi’nin raporundan bir bölüm:

Unutulmaz elbet… Peki ya unutturmamak? Hakikati görünür kılmak, geçmiş ile bugünü, hafıza ile umudu bir araya getirmek…

Toplumsal hafıza yitimi ve unutturma politikaları ile mücadele edenler, hakikatin yok oluşuna ve hafızanın buharlaşmasına meydan okurlar. Hafızanın bekçileri sayesinde, kolektif hafızadan silinmeye çalışılan hakikatler gün yüzüne çıkar ve kimi zaman adalet bu şekilde tesis edilir, bir gün mutlaka aydınlığa çıkar.
10 Ekim 2015 Ankara katliamı, Türkiye’de yaşanan siyasal süreçler sonucunda, iktidar eliyle tetiklenen kapkara bir ‘’an’’dır. Katliamın hedefinde; barış için bir araya gelen halklar, geçmişten geleceğe uzanan mücadele azmi ve dayanışma vardı. “An”da çok büyük acı, öfke ve ısrarla, cesaretle yan yana durma, yiten canlara sahip çıkma yani umut vardı.

Hala aydınlatılamayan 10 Ekim Ankara Katliamı, hakikate ve adalete dair ısrarlı mücadelemizin bir kesiti oldu. Bu acı kesit, belleklerde büyük bir temsil gücü elde etti.

Buluşma ve Umut Mekanı: Anıt Meydan

Hafızalardaki temsil gücünün bir anıt meydan ile mekana yansıması önemlidir çünkü hafıza kamusallaştırıldıkça görünürlüğü artar.

Hafızanın yeniden ve yerinde inşası sürecinde Ankara Gar Meydanı bir olay mahali özelliği taşımaktadır. Gelecekte toplumsal muhalefet güçlerinin buluşma mekanı olacak bir odak noktası durumundadır.

Hatırlatma, hakikati erişilebilir kılma yoluyla barışın hakim olduğu bir geleceğin inşasına katkıda bulunacak 10 Ekim Emek, Barış ve Demokrasi Meydanı’nın kent yaşamına dahil olması büyük anlam taşımaktadır.

Devamı için tıklayınız

Tasarım projesinden görüntüler

(1) Dereceye giren tüm ekipler için tıklayınız.

politeknik.org.tr


Spread the love