1 Mayıs’ta Emekçiler Taksim İçin Sokak Sokak Direndi

Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs kutlamalarına kapatılması üzerine işçiler, emekçiler, öğrenciler “Taksim Meydanı, 1 Mayıs Meydanı’dır” diyerek AKP faşizmine karşı saatlerce direndi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Tayyip Erdoğan’ın 1 Mayıs kutlamalarının Taksim Meydanı’nda yapılamayacağını söylemesi üzerine İstanbul’da 1 Mayıs günü adeta sıkıyönetim ilan edildi.

Emekçilerin 1 Mayıs günü Taksim Meydanı’na ulaşması engellenmek istenirken vapur, metro ve metrobüs seferleri durduruldu.

AKP’nin tüm yasakçı zihniyetine ve faşizan uygulamalarına karşı emekçiler İstanbul’da Taksim Meydanı için sokak sokak direndi.

Taksim Meydanı’na Beşiktaş’tan, Şişli’den ve Tarlabaşı’ndan yürümek isteyen emekçiler polisin tazyikli su ve gazlı saldırılarına maruz kaldı. Polisin saldırılarına karşı emekçiler saatlerce marşlar söyleyerek ve barikatlar kurarak direndi.

 

 

Şişli’de DİSK binası çevresinde ve Halaskargazi Caddesi’nde sabahın erken saatlerinden itibaren çatışmalar yaşanırken Beşiktaş’ta da Barbaros Bulvarı’nda ve Çarşı çevresinde çatışmalar saatlerce sürdü.  Politeknik üyeleri de Taksim Meydanı’na çıkmak için Beşiktaş Çarşı’da, Barbaros Bulvarı’nda ve Beşiktaş’ın ara sokaklarda saatlerce direndi.

Günün sonunda polisin saldırıları sonucu 3’ü ağır yüzlerce eylemci yaralandı.

 

 

 

 

 

politeknik.org.tr