1 Mayıs Yurdun Dört Bir Yanında Kitlesel Mitinglerle Karşılandı

1 Mayıs’ta yurt genelinde kitlesel mitingler düzenlendi. 1 Mayıs kürsülerinde, Taksim Direnişi selamlanırken, AKP’ye karşı mücadele vurgusu yapıldı.

Ankara

Ankara’da DİSK, KESK, Türk-İş, TTB ve TMMOB’nin çağrısıyla düzenlenen 1 Mayıs Mitingi’ne onbinlerce kişi katıldı. Tren Garı’nda başlayan yürüyüş sonrası Sıhhiye Meydanı’nda miting yapıldı.

Mitingde TMMOB adına MMO Genel Sekreteri Ercüment Çervatoğlu bir konuşma yaptı. Çervatoğlu konuşmasında rant ve yağma politikalarına karşı halkın mühendislerinin; barınma hakkı mücadelesiyle ve sağlık hakkı mücadelesiyle omuz omuza bir duruş sergileyeceğini söyledi.

Bursa

Bursa’da DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla düzenlenen mitinge yaklaşık 20 bin kişi katıldı. Kentin tüm sokaklarını bayram havasına sokan coşkulu kitle Kent Meydanı’na yürüdü.   

TMMOB kortejinde TMMOB’ye bağlı odaların öğrenci komisyonları ‘TMMOB Öğrenci’ imzasıyla açtıkları pankartla “Üniversiteler YÖK olmasın” dedi. Mühendislik öğrencileri; yeni YÖK yasasına, Afet yasasına ve TMMOB yasasına karşı “Üniversitene, mesleğine, kentine sahip çık” ve ”Sermayenin kölesi değil halkın mühendisleri olacağız” sloganlarıyla yürüdü.  

Eskişehir

Eskişehir’de DİSK, KESK ve TMMOB’nin çağrısıyla düzenlenen mitingde, 1 Mayıs 1977’de yaşamını yitiren devrimciler anıldı. Ardından miting sırasında devam eden Taksim Direnişi selamlandı.

Mitingde TMMOB kortejinin en önünde TMMOB öğrenci üyeleri hazırladıkları “Üniversite şiddetin değil bilimin yuvası olacak” pankartını açtı. TMMOB öğrenci üyeleri AKP’nin odalara saldırısını ve TMMOB yasa tasarısını protesto eden sloganlarla yürüdü. Ayrıca Osmangazi Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’nde yaşanan olayları protesto eden öğrenciler işkenceci, piyasacı ve gerici rektörler Hasan Gönen ve Davut Aydın’ı istifaya çağırdı.

Mühendislik-mimarlık öğrencileri, doğanın ve kentlerin yağmalanmasına karşı sık sık “HES’lerin mühendisi, 3. Köprünün mimarı, kentsel dönüşümün plancısı olmayacağız” sloganı attı. Öğrenciler miting alanına “ Yaşasın halkın mühendisleri” sloganıyla girdi.

TMMOB öğrenci üyeleri kortejinde ÇMO-Genç, EMO-Genç, Genç-İMO, KMO-Genç, MMO Öğrenci Komisyonu, Metalurji-Genç ve Mimarlar Odası Öğrenci Komisyonu yer aldı.

Kocaeli

Kocaeli’de binler 1 Mayıs Mitingi’nin yapılacağı Perşembe Pazarı Miting Alanı’na yürüdü. Mitingde AKP karşıtlığı, taşeron çalıştırma ve güvencesizleştirmeye karşı insanca yaşam talebi ve Taksim’deki polis saldırısına tepki ön plana çıktı.

TMMOB’ye bağlı odaların öğrenci komisyonları TMMOB kortejinde yürüyerek mitinge katıldı.

politeknik.org.tr