Rize İkizdere’de Cengiz talanı sürüyor: Ne için, kimin için?
Spread the love

Rize İkizdere’deki İşkencedere Vadisi’ne yapılmak istenen taş ocağına karşı bölge halkının mücadelesi devam ediyor. Cengiz İnşaat’ın liman inşaatında kullanılmak üzere işleteceği taş ocağı için iş makinaları jandarma eşliğinde tahribat yapıyor. İkizderelilerin mücadelesi jandarma saldırılarına rağmen devam ediyor.

Cengiz İnşaat’ın Rize İkizdere’de müteahhitliğini yaptığı İyidere Lojistik Merkezi ve Limanı inşaatına malzeme temin etmek üzere açacağı taş ocağı için çalışmalar zorbalıkla devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle 20 Mart’ta Cevizlik ve Gürdere köylerinde 17 taşınmaz hakkında acele kamulaştırma kararı alınan bölgede, iş makinaların çalışmaya başladığı ilk günden itibaren köylülerin itiraz ettiği taş ocağı jandarmanın saldırıları gölgesinde sürdürülüyor.

Proje tanıtım dosyasına göre yılda 15 milyon 724 bin 800 ton üretim yapması planlanan taş ocağı İşkencedere Vadisi’ni yok edecek.

Taş ocağı sadece Cevizlik ve Gürdere köylerini değil, etrafında bulunan Ihlamur ve Ayvalık köylerini de etkileyecek. Bölgede doğal yaşam alanları zarar görecek, sular kirlenecek, taş ocağı, hafriyat ve toz baskısı oluşacak, ekolojik açıdan geri dönüşü olmayan zararlar verilecek. Geçimini çay, arıcılık ile sağlayan İkizdereliler yaşam alanlarından edilecek.

Ekolojik yıkım, ihale davet usulü, kazan, kollanan her zamanki gibi Cengiz

Taş ocakları ihtiyacına neden olan ise Rize sahilinde yapılacak İyidere Lojistik Merkez ve Limanı projesi. Devasa sahil dolgusu ile kıyıya ve kıyı gerisine büyük zararlar verecek projenin ihalesi Saray’ın yandaş müteahhidi Cengiz İnşaat’a 1,4 milyar TL’ye verilmişti.

Kamu İhale Kanunu’nda “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması” gibi istisnai durumlarda kullanılan 21/b maddesi ile (davet usulü) adrese teslim verilen ihalenin ardından, proje için gereken taş ocağı sahalarında da Cengiz’e kolaylıklar sağlanmaya devam ediyor.

Tahribat esnasında bölge halkının tepkilerini bastırmak için AKP tarafından görevlendirilen jandarma gücü de Cengiz’in hizmetine tahsis edilmiş durumda.

politeknik.org.tr


Spread the love