1 Mayıs 2020: Emek ve bilim ile yepyeni bir yaşamı kuracağız!
Spread the love

Salgın koşullarının yasaklara bahane edildiği 1 Mayıs 2020’de yaşamına, emeğine, geleceğine sahip çıkanlar ülkenin meydanlarını, sokaklarını, evlerini ve işyerlerini kutlama alanına çevirdi. İstanbul’da Taksim’e yürümek için buluşan, aralarında DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK yöneticileri, milletvekilleri, Politeknik YK Başkanı Ersin Kiriş’in de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Emeğin gününde her yerde aynı söz yankılandı: ¨Emek ve bilim ile yepyeni bir yaşamı, düzeni kuracağız!¨

1 Mayıs 2020, COVID-19 nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasağında meydanlarda kitlesel buluşmalara dönüşemese de, yaşamına, emeğine, geleceğine sahip çıkanlar Türkiye’nin meydanlarını, sokaklarını, evlerini, işyerlerini, sosyal medyayı kutlama alanına çevirdi. Salgına rağmen yüzlerce işyerinde işçilerin çalıştırıldığı koşullarda salgın koşullarını fırsat bilerek 1 Mayıs’ı yasaklamak isteyen iktidara cevap yine sokakta verildi.

İstanbul’da Taksim’e yürümek için aralarında DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK yöneticileri, milletvekilleri, Politeknik YK Başkanı Ersin Kiriş’in de bulunduğu çok sayıda kişi DİSK Genel Merkezi önünde buluştu. İstanbul 1 Mayıs alanı Taksim’e yürümek isteyenlere polis saldırdı. 15 kişi gözaltına alındı.

İstanbul’da, İzmir’de yasaklara rağmen emek ve demokrasi güçleri Taksim, Şişli, Kadıköy, Gündoğdu’da 1 Mayıs pankartlarıyla sokağa çıktı.

Balkonlar, pencereler her yer 1 Mayıs her yer direniş

1 Mayıs’ta 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle 1 Mayıs’ı balkonlarına, pencerelerine, evlerinin önüne, sokağa taşıyan milyonların paylaşımları emeğe, yaşama, eşitliğe yer olmayan bu çürümüş düzenin değişmesi talebini taşıyordu. ‘Yaşasın 1 Mayıs’ diyen milyonlar paylaşımlarıyla, 1 Mayıs marşıyla emeğin gününü kutladı. 1 Mayıs akşamı 21.00’de ise ülkenin dört 1 yanında aynı anda 1 Mayıs marşı sokaklara yayıldı.

‘Bize, yaşamımıza, haklarımıza yer olmayan bu çürümüş düzeni değiştireceğiz’
İstanbul 1 Mayıs’ında Taksim’in bir kez daha yasaklandığı koşullarda DİSk çağrısıyla Taksim yürüşüne mühendisler, mimarlar, plancılar adına katılan Politeknik YK Başkanı Ersin Kiriş şunları söyledi:

politeknik.org.tr


Spread the love