Zorunlu BES tutmadı, Mehmet Şimşek soyguna yeni şartlar üretiyor
Spread the love

Çalışanlar zorla dahil edildikleri Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’nden hızla çıkınca, Bakanlık sisteme yeni şartlar getiriyor. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek katılım yaşının 18’in altına çekilmesini ve ‘cayma’ süresinin uzatılmasını öngördüklerini açıkladı.

Maaşlardan zorunlu ücret kesintileri yapılarak ‘tasarruf’ adıyla patronlara kaynak aktarımı için başlatılan Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi çalışanları kandıramadı. Çalışanların özel sektörde %62’si, kamuda %45’I, hak gaspına neden olan sistemden çıkınca Bakanlık, çalışanları sisteme hapsetmek için yeni çareler arıyor. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek “Maalesef şu an itibariyle cayma oranlarının beklentilerimizin üstünde gerçekleştiğini söyleyebilirim. Bu durumun sebeplerinin tespiti ve onarılmasına ilişkin çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor’ dedi.

‘2 ayda düşünemediler, süreyi uzatsak sistemde kalırlardı’
Şimşek’in Zorunlu BES’in üzerinde çalıştıklarını açıkladığı noktalar, sistemden kayıpsız çıkma süresi olan ‘2 ay’ın uzatılması ve sisteme katılım yaşının 18’e çekilmesi oldu. Şimşek, “BES’e katılım yaşı şu anda 18 ve üstü, acaba bunun altına da bu imkanı sağlarsak uzun vadeli tasarrufları daha da artırır mıyız, birinci husus o. İkinci husus da cayma süresi üzerinde çalışıyoruz, orada farklı bir formülasyona girersek, 2 aylık cayma süresini biraz esnetirsek belki o zaman bir baskı oluşmaz, vatandaş getiriyi, birikimini görür, sistemde kalır” dedi.

Zorunlu BES ne getiriyor, ne götürüyor?
Zorunlu BES uygulamasıyla birlikte çalışanlardan her ay, sosyal güvenlik primine esas brüt kazancın %3’ü kadar kesinti yapılıyor. Örneğin mühendis asgari ücreti alan bir çalışan, aylık 105 TL ödeme yapıp, 56 yaş ve 10 yıl koşulunu tamamladığında, devlet katkısı ile beraber ancak ve ancak 130-140 TL bir ücret alabiliyor. Yalnızca, sistemde en az 10 yıl kalan ve 56 yaş koşulunu tamamlayan BES’liler, birikimlerinin tamamını bir defada alıp sistemden ayrılabiliyor.

Politeknik ‘Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi nedir, ne değildir?’ Broşürü

Zorunlu BES ile ilgili tüm ayrıntılar bestencik.com web adresinde bulunabiliyor.

politeknik.org.tr


Spread the love