ZMO: “Mayın Tasarısı Geri Çekilsin”
Spread the love

Ziraat Mühendisleri Odası, “Mayınların temizlenmesini yabancı şirketler yaparsa bu şirketler 2059 yılına kadar 880 milyon dolar tarımsal gelir elde edecek” açıklamasında bulundu.

Oda, bu şirketlerin amacının yalnızca tarım yapmak olmayacağını da savundu, tasarının geri çekilmesini istedi.

Hükümetle muhalefetin karşı karşıya geldiği Türkiye ile Suriye arasındaki mayınların temizlenmesini içeren yasa tasarısı, Ziraat Mühendisleri Odası’nın da gündemindeydi.

Mayınlı alanların üretime döndürülüyor olmasının sevindirici olduğunu belirten Oda Başkanı Gökhan Günaydın, “Temizlenen arazi yöre çiftçisine tahsis edilsin” önerisinde bundu.

Günaydın, bu araziler tarıma açıldığında 14 bin kişilik istihdam kapasitesinin ortaya çıkacağını belirtti, tasarının onaylanması durumunda bölgede bulunan TİGEM arazileri de dahil olmak üzere bir çok alanın pazarlık konusu yapılacağını savundu.

Günaydın açıklamasında “Sonuç olarak, Ziraat Mühendisleri Odasının, TBMM’den ve tüm partilere ait milletvekillerinden beklentisi, bu yasa tasarısının derhal geri çekilmesi ve yurtsever ve eşitlikçi bir anlayışla konuyu düzenleyen bir tasarının, demokratik katılıma açık süreçlerde hazırlanmasıdır.” dedi.

Kaynak: cnnturk.com, radikal.com.tr


Spread the love