“Zafer, Fatih Ormanı’ndaki sincaplarındır”
Spread the love

Fatih Ormanı’nda inşaat projesine imkan tanıyan imar planlarının iptal edilmesiyle mücadeleyi kazanan yaşam savunucuları “Park Orman” adıyla kapatılan kısmı Kuzey Ormanları’na iade edin çağrısında bulundu.

Serdar Bilgili – Doğuş Grubu tarafından Fatih Ormanı’nda yapılmak istenen ‘Park Orman Tabiat Parkı Projesi ’nin imar planlarının iptal edilmesini kutlayan yaşam savunucuları bisikletleriyle, kalkanlarıyla Darüşşafaka metro girişi önünde toplandı. “Zafer, Fatih Ormanı sincabınındır “ diyen İstanbullular, Fatih Ormanı Derbent Girişi’nde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada imar planlarının iptali kararının, “Parkorman” adıyla Fatih Ormanı içine villalar, çarşı, çok amaçlı salon, otoparklar yapmak isteyen Doğuş ve Bilgili Holding’e karşı önemli bir kazanım olduğu ifade edildi. Fatih Ormanı’nı tehdit eden firmalara ve rant projelerine geçit vermeyeceklerini söyleyen yaşam savunucuları Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na, tabiat parkı kararını iptal etmesi çağrısında bulundu. Eylem “Fatih Ormanı orman kalacak” ve “Fatih Ormanı sincaplarındır” sloganlarıyla son buldu.

Basın açıklamasının tamamı şöyle:

Kuzey Ormanları’nı savunanlar Fatih Ormanı’nı yağmacı inşaat sermayesinden korumayı başardılar. Zafer Fatih Ormanı sincabınındır.

“Parkorman” adı altında Fatih Ormanı içine villalar, çarşı, çok amaçlı salon, otoparklar yapmak isteyen Doğuş ve Bilgili Holding’e karşı mücadelemizde önemli bir yasal kazanımla yeni bir aşamadayız.

TMMOB Orman Mühendisleri, Şehir Plancıları ve Mimarlar Odasının açtığı davalarda, Fatih Ormanı’nı yapılaşmaya açmaya yönelik olarak hazırlanan Uzun Devreli Gelişme Planı, nazım imar planı ve uygulama imar planının yürütmesi mahkeme kararı ile durduruldu. Bu gelişme ile Serdar Bilgili ve Ferit Şahenk’in Fatih Ormanı’nı eğlence parkına çevirme projelerini gerçekleştirmek için yasal bir dayanakları kalmadı. Bu mahkeme kararlarından sonra Orman Bakanlığı, tabiat parkı kararını da iptal etmeli, Fatih Ormanı’ndaki çitleri kaldırmalı ve orman içindeki tüm yapıları yıkmalıdır. Orman, derhal yaban hayata terk edilmelidir.

Şimdi tekrar söylüyoruz:

Merkezi ve yerel yönetimlerin, onlarla iş ortaklığı halindeki sermaye gruplarının dayatmalarına duracağı ve mahallelerimize, çalıştığımız alanlara komşu ve kamusal niteliğini korumaktan yana sorumlu olduğumuz Fatih Ormanı’nı tehdit eden firmalara ve rant projelerine geçit vermeyeceğiz.

Kuzey Ormanları’na acımasızca saldırmakta olan iktidar ve beslemesi inşaat ağaları şunu unutmasınlar; Maslak’tan kuşatmaya aldıkları, içinde kanser gibi büyüyen taş ocakları açtıkları Fatih Ormanı, Belgrad Ormanı’nın güneyidir ve “park” değil ormandır.

Kuzey Ormanları Savunması, Fatih Ormanı’nı yuva edinmiş sincap, tilki, yaban domuzu ve bin türlü güzellikte canlının elini asla bırakmayacaktır. El ele yaşamı savunmak için verdiğimiz Fatih Ormanı mücadelemizi kazandık, bir arada mücadele etmeye devam edeceğiz.

Diren Fatih Ormanı! Diren Kuzey Ormanları!

politeknik.org.tr


Spread the love