YTÜ’de Okula Alınmayan Öğrenciler Oturma Eyleminde
Spread the love

Geçtiğimiz hafta Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş Kampusu’nda türban karşıtı afiş asan öğrencilere önce Müslüman Gençlik adlı gerici grup saldırmış, daha sonraki gün ise polis saldırıları sonucu  7 öğrenci yaralanmış, 1 öğrenci de gözaltına alınmıştı. 25 Ekim Pazartesi gününden itibaren gericiler ve polisler tarafından saldırıya uğrayan üniversiteliler okullarına alınmıyor. Üniversiteye alınmayan 20 üniversiteli kapı önünde oturma eylemine devam ediyor.

 

Devam eden oturma eyleminde 26 Ekim salı günü birçok kurum ve kuruluşun destek verdiği bir basın açıklaması gerçekleştirildi. İhtiyati tedbir adı altında üniversiteye alınmayan öğrenciler soruşturmaları sonuçlanıncaya kadar okula alınmayacak, derslere giremeyecekler. Eğitim hakkından mahrum bırakıman öğrenciler dün YTÜ kapısı önünde sabah saatlerinde oturmaya başladılar. 14.30 sularında üniversiteliler birçok kurum ve kuruluşun da destek verdiği bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Basın açıklamasına kurumları adına destek vermek üzere İstanbul TMMOB-İKK Temsilcisi Hayati Can, DİSK İstanbul Temsilcisi Önder Atay,  Halkevleri İstanbul 1.Bölge Temsilcisi Nuri Günay, TKP İstanbul İl Sekreteri Kamil Tekerek, SDP Genel Başkan Yardımcısı Aylin Mert de katıldılar.

politeknik.org.tr


Spread the love