Yırca’dan İstanbul’a, yaşamın düşmanı Kolin’den hesap sormaya
Spread the love

Soma Yırca’da Kolin Şirketler Grubu’nun kurmak istediği termik santral için katlettiği binlerce ağaca karşı zeytin fidanları yeniden dikildi. Yırca’nın yaşam kaynağı olan zeytin ağaçlarına sahip çıkanlar AKP ve havuz şirketi Kolin talan politikalarına karşı mücadeleyi sürdürürken, İstanbullular bu akşam (11 Kasım) saat 19.00’da Kolin önüne yürüyor.

Soma Yırca’da, köylülerinin açmış olduğu davada Danıştay 6. Dairesi oy birliğiyle acele kamulaştırmanın ve planlanan santralin “kamu yararı” olmadığına hükmetti ve yürütmeyi durdurdu. Yırcalılar, mahkeme kararı öncesinde kendilerini darp ederek binlerce zeytin ağacını yok eden Kolin Şirketler Grubuna karşı mücadelesini sürdürüyor. Mahkeme kararı sonrasında Kolin’in zeytinlikleri çevrelediği tel örgüleri söken Yırcalılar, Yırca dışından destek için gelen yüzlerce kişiyle birlikte zeytin fidanları dikti.

Biz görmezsek çocuklarımız görür
Termik santrali ve acele kamulaştırma kararı sonrasında Kolin Şirketler Grubunun saldırılarına karşı mücadele verenlerden biri olan Yırca Köyü Muhtarı Mustafa Akın da “Bugün zaten boş olan bir tarlamızı zeytinle dolduruyoruz. İlerki hukuki süreçle tamamını yine buna hakkımız varsa, zeytin dikimine başlayacağız. Hasattan sonra tabi ki alanlar temizlendikten sonra sürüldükten sonra kesilen ağaçların yerine en az iki ağaç dikerek ağaçlandıracağız buraları zeytinle kaplayacağız. Biz görmezsek çocuklarımız görür” diye konuştu.

İstanbullular Kolin önüne yürüyor
İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması, İstanbul’un Kuzey Ormanları’nda ve Soma-Yırca’da yaşamı fütursuzca katleden Kolin şirketinden hesap sormak için 11 Kasım Salı saat 19.00’da 1. Levent Çarşı metro çıkışı önünde buluşarak Kolin Şirketler Grubu’na yürüyecek. Kent Savunması, İstanbulluları Yırca’ya sahip çıkmaya çağırıyor.

B2ItEDbIEAAJvF1

politeknik.org.tr


Spread the love