Yine yağmur yine taşkın: İstanbul sokakları göl oldu
Spread the love

İstanbul’da yağan yağmurla birlikte yine göle döndü. Yetersiz altyapı, plansızlık ve betonlaşma İstanbul’da bir yağmuru daha su baskınlarına dönüştürdü.

İstanbul’da 12 Eylül’de yağan yağmur Anadolu ve Avrupa Yakası’nda birçok ilçede su baskınlarına neden oldu. Kadıköy, Sarıyer, Avcılar, Beykoz ve Beylikdüzü’nde bazı mahallelerde ev ve iş yerleri sular altında kaldı. Kadıköy’deki yıllardır ıslah edilemeyen Kurbağalıdere, yağan yağmurla birlikte taştı. Yüksek kirlilik derecesine sahip derenin taşması sonucu Yoğurtçu Parkı, yerleşim alanındaki evler ve yollar göle döndü.

Her yağmur yeni bir baskın

İstanbul ve daha birçok kentte yürütülen kent politikaları her yağmuru su baskınlarına çeviriyor. Kentin betonlaşmasıyla yaratılan ısı adaları, yetersiz altyapılar, plansız kentleşme, dere yataklarının yerleşim alanlarına dönüştürülmesi yağışları felaketlere neden oluyor. Bu verilere rağmen İstanbul’un parkları, koruları, ormanları imara açılmaya çalışılıyor.

“Rantınız batsın!”

Kurbağalıdere’de yaşanan sel baskınlarına ilişkin Kadıköy Kent Dayanışması açıklama yaptı. Dayanışma, “İBB’nin yaptığı, Kurbağlıdere ıslah çalışmasınında yapılan hataları üç yıldır hep anlatıyoruz. Üç yıldır yaptıkları işi bitiremedikleri gibi Kadıköylüleri, İstanbulluları zehirlemeye devam ediyorlar. Bitirilmeyen proje yağmur yağdığı zaman sel olarak halkın canını ve malını tehdit ediyor. Bugünkü yağmurdan sonra, yerin altından döşedikleri üç metre çapındaki borular, Yoğurtçu Parkı bitiminde bulunan şafttan taşarak Yoğurtçu Parkı Caddesi’ni ve Yoğurtçu Parkı içini sular kapladı. Aynı zamanda Kurbağlıdere Köprüsü Hasanpaşa arasında sel suları zaman zaman yollara taşıyor, evleri su basıyor. Kadir Topbaş önlem almadığı gibi televizyonlardan halkı tehdit ediyor. Kadıköylülere senin cürmün ne kadardır diyor” ifadelerini kullandı.

subaskin_1baskin_su_2su_baskin_4

Su taşkınları kentlerin fıtratında mı var? – Muzaffer Karademir

politeknik.org.tr


Spread the love