Yine metrobüs yine kaza

İstanbul’da metrobüsler birbiriyle çarpıştı, 3’ü ağır 16 kişi yaralandı. Ulaşım güvenliği yok sayılarak projelendirilen ulaşım sistemleri, halkın güvenliğini tehdit etmeye devam ediyor.

İstanbul Ayvansaray metrobüs durağının yaklaşık 20 metre ilerisinde Cevizlibağ yönünde ilerleyen bir metrobüs, kontrolden çıkarak önünde seyreden metrobüse arkadan çarptı. Kazada metrobüslerde bulunan yolculardan 3’ü ağır 16 kişi yaralandı.

Ulaşım güvenliği yok
Metrobüste yaşanan bu kaza ne ilk ne de son olacak. Metrobüs hizmete girdikten sonra onlarca kaza yaşandı. Metrobüs hattı, yolcuların araca binebilmesi için, bulunduğu ana ulaşım aksına göre ters yönlerde çalışıyor. Bu da varolan riskleri çok tehlikeli hale getiriyor. Metrobüs hattı, aynı zamanda güvenlik şeriti olmadan tesis edilmiş durumda. Çalışmaya başladığı andan itibaren tam kapasiteyle çalışan, diğer ulaşım sistemleriyle entegre olamayan, trafiğin hep yoğun olduğu ana ulaşım aksında tesis edilen metrobüs hattı, güvenli ve geliştirilebilir bir ulaşım sistemi olamıyor.

politeknik.org.tr