Yıldız’dan Erzurum’a “AKP Demokrasisi” Sürüyor

Tayyip Erdoğan’ın  üniversitelerdeki ÖTK temsilcileriyle görüşmesini protesto etmek isteyen üniversitelilere bugün (27 Ocak 2011) İstanbul Yıldız Yokuşu’nda polis saldırdı. Erzurum’a gitmek üzere yola çıkan öğrencileri ise defalarca polis durdurdu. AKP yandaşı basın ise gelen öğrencileri kente hedef gösterdi.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bazı üniversitelerin ÖTK temsilcileri ile gerçekleştireceği toplantıyı protesto etmek için Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Dolmabahçe’deki Başbakanlık ofisine bir yürüyüş düzenlemek isteyen Öğrenci Kolektifi’nden üniversitelilere polis saldırdı. Polisin tazyikli su ve biber gazı ile saldırdığı üniversitelilerden bir kısmı yaralanırken, 30’dan fazla kişi de gözaltına alındı.

Erdoğan’ın ÖTK temsilcileri ile görüşeceği Erzurum’a doğru protesto etmek için yola çıkan üniversiteliler ise yol boyunca polis tacizi ile karşı karşıya kalıyor. Dün gece boyu 10’a yakın noktada polis ekiplerine keyfi bir biçimde durdurulan üniversiteliler, kimlik kontrolü ve delici/kesici alet araması yapma bahanesi ile saatlerce bekletiliyor.

İstanbul Yıldız’da ve Erzurum yolunda üniversitelilere yönelik yapılan saldırı ve şiddete karşı bugün (27 Ocak) saat 18.30’da Galatasaray Lisesi önünde bir protesto eylemi gerçekleştirilecek.

 

politeknik.org.tr