Yıldız Teknik Üniversitesi Yıldız Kampüsü’nde eğitime şimdilik devam

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin (YTÜ) Beşiktaş Yıldız yerleşkesinin Cumhurbaşkanlığı’na devri nedeniyle taşınması tartışmaları arasında, yerleşkede eğitime devam edileceği açıklandı. YTÜ Rektörlüğü, Yıldız’da bulunan makina, gemi ve denizcilik ve mimarlık fakültelerinin Yıldız’da kalacağını belirtti. Üniversiteliler ise ‘iddialar asılsız’ diyerek şimdiye kadar yapılan fakülte taşınmalarını yok sayan Rektörlüğe tepki gösterdi: ‘Buradayız, mücadeleye devam edeceğiz!’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bir televizyon programında Yıldız Sarayı’nın Cumhurbaşkanlığı çalışma ofisi olacağına ilişkin açıklamasının ardından YTÜ Yıldız Yerleşkesi’nin de Saray’a devredileceği tartışmaları ortaya çıkmış, bazı enstitü ve fakülteler Davutpaşa Kampüsü’ne taşınmıştı. Bölgenin Cumhurbaşkanlığı ofisi nedeniyle polis ablukasına alınması, kampüse giriş çıkışların zorlaştırılması kuşkuları arttırmıştı. Bir yılı aşkın süredir taşınma iddialarına karşı üniversiteliler mücadele başlatmıştı. YTÜ Rektörlüğü, sosyal medya hesabından Yıldız Yerleşkesi’nde makine, gemi ve denizcilik ve mimarlık fakültelerinin Yıldız’da devam edeceğini açıkladı.

Rektörlük asılsız dedi taşınan fakülteler oldu
Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü konuyla ilgili açıklamasında yerleşkede devam durumunu ‘taşınma iddialarına asılsız’ diyerek duyursa da, Erdoğan’ın Yıldız’ın dönüşümü hakkındaki açıklamasının ardından yerleşkede binlerce imza toplayan, kurdukları Yıldız Savunması ile forumlar, yerleşkenin sürgününe karşı mücadele eden, eylemler yapan üniversiteliler kazanımda başrol oynadı.

YTÜ öğrencileri: Mücadeleye devam
Karar sonrası Politeknik’e konuşan Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi Fahri Can konuyla ilgili şunları söyledi:

Geçtiğimiz günlerde rektörlük tarafından yapılan ‘taşınma iddiaları asılsızdır’ açıklaması gerçekleri yansıtmamaktadır. Geçtiğimiz dönem restorasyon bahanesiyle el konulan binalar açıklamanın kendisini yalanlamaya yeterlidir. Biz üniversiteliler sürecin takipçisi olmaya, mücadeleye kaldığı yerden devam edeceğiz.

politeknik.org.tr