Yıldız Teknik Üniversitesi bu kez “İstanbul Buluşmaları” etkinliğini yasakladı
Spread the love

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü, ŞPO ve üniversitelerin Şehir Bölge Planlama bölümlerinin ortaklaşa yapacağı “İstanbul Buluşmaları” etkinliğine verdiği salonu iptal etti. Daha önce temel planlama ilkelerini konu alan akademisyenlere soruşturma uyarısı yapan YTÜ Rektörlüğü, etkinliği “güvenlik ve içerik” açısından “sakıncalı” buldu.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ); İTÜ, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Şehir ve Bölge Planlama bölümleri ile TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi’nin YTÜ Oditoryumu’nda 14-15 Ekim tarihlerinde ortaklaşa düzenledikleri “İstanbul Buluşmaları” etkinliğinin salon izni, YTÜ Rektörlüğü’nce içerik ve güvenlik gerekçe gösterilerek iptal edildi. 2007 yılından itibaren her yıl, üniversitelerin planlama bölümlerini bir araya getiren, kent planlaması ve kent gündemlerinin tartışıldığı etkinliğe kısa bir süre kala YTÜ Rektörlüğü’nden yasak geldi.

ŞPO: Üniversitelerde bilimsel tartışmalar engelleniyor

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi etkinliğin salon iptaline dair bir açıklama yaparak üniversitelerin bilimsel, demokratik zeminler olması gerektiğini belirtti. ŞPO, üniversitelerin son dönemde asli görevleri olan bilimsel tartışmaların yapılamadığı, toplum ve üniversite etkileşiminin yaşanamadığı kurumlar haline getirildiğini belirtti. ŞPO, etkinliğin Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin Karaköy’deki binasına alındığını açıkladı.

AKP’nin yasakçı rektörleri

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü İsmail Yüksek, daha önce de Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Başkanlığı’na bildirdiği ve temel planlama ilkelerini savunan bölüm öğretim elemanlarına imza karşılığı elden dağıtılan uyarı yazısında şehir plancısı akademisyenlere “siyaset” yapmamaları konusunda uyarıda bulunmuştu. YTÜ Rektörlüğü bu kez de kendi üniversitesinin Şehir Bölge Planlama bölümünün parçası olduğu etkinliği yasakladı.

politeknik.org.tr


Spread the love