‘Yeşil Yol’ talanı durmuyor, mücadele sürüyor
Spread the love

“Yeşil Yol” Projesi’nin Samistal-Kavrun Yaylası arasındaki 9 kilometrelik bölümünün yapımı 42 gün sonra jandarma ablukası altında yeniden başlatıldı. Yaylalardaki doğal yaşam alanlarını tahrip eden projeyi istemeyen halk katliamı durdurmak için nöbetini sürdürüyor.

Karadeniz Bölgesi’nde 8 ilin yaylalarını kapsayan 2 bin 600 kilometrelik “Yeşil Yol” Projesi halkın tepkisine rağmen yapılmaya çalışılıyor. Projesi’nin Samistal-Kavrun Yaylası arasındaki 9 kilometrelik bölümünün yapımı 42 gün sonra (20 Temmuz) jandarma ablukası altında yeniden başlatıldı. Çalışmalar iki gündür devam ediyor. Projeye tepki gösteren ve çalışmaların durdurulması için mücadele eden bölge halkı jandarma baskısı altında nöbetini sürdürüyor.

Samistal Yaylası’ında “Yeşil Yol” Projesi için çalışmalar 11 Temmuz’da başlatılmış, halkın direnişi sonrasında inşaat makinaları bölgeyi terketmiş ve çalışmalar durmuştu.

“Önce yol sonra rant”
Fırtına İnisiyatifi’nden avukat İbrahim Demirci yolun mera ve milli park alanında yapıldığını ve yeniden başlatılan inşaat çalışmalarının hukuksuz olduğunu söyledi. Demirci, “Yöre insanını kandırıyorlar. Pansiyonculuk yapılacağı şeklinde yalanlar söyleniyor. Yöre insanının hiçbir kazanımı olmayacak. Hazırlanan planlarda yayla pansiyonculuğu yok. Otel zincirleri oluşturulacak” dedi.

“Karadeniz’in kalbine saplanan hançer”
“Yeşil Yol” Projesi’nin bölgenin ekolojisini, ormanlarını, yayalalarını, doğal yaşam alanlarını yok edeceğini ve bilim insanları olarak projenin karşısında olduklarını belirten Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kurdoğlu “Yol ve inşaatın ardından gelecek tesisler tüm ormanı ve ekosistemi bitirecek. Yeşil Yol, Karadeniz’in kalbine saplanan 2 bin 600 km’lik hançerdir” ifadelerini kullandı.

Samistal’dan Cudi’ye; AKP yaşama kast ediyor
AKP iktidarının Karadeniz yaylalarında inşaat ve maden sermayesi için halka rağmen başlattığı “Yeşil Yol” projesi doğayı, yaşamı tehdit ederken; savaş politikalarının bir parçası olarak Cudi’de, Dersim’de Lice’de de ormanları yakarak yok ediyor. İktidarı için yaşam alanlarını talan edenlere karşı Karadeniz’in yaylarından Cudi’nin tepelerine, yaşamı savunma mücadelesi ortak taleplerle büyüyor, devam ediyor.

samistal_i_1

politeknik.org.tr


Spread the love