Yeni Zelanda Telecom’da Mühendislerin Mücadelesi Sürüyor
Spread the love

Yeni Zelanda Telecom’da çalışan mühendisler, birçok mühendisi işsiz bırakacak ve iş güvencelerin ortadan kaldıracak yeni düzenlemelere karşı mücadelelerini sürdürüyor.

Telecom’un Transfield şirketi ile yaptığı anlaşma sonucu Nortland ve Auckland kentlerinde görev yapan mühendisler serbest çalışan operatörlere dönüştürülmeye çalışılıyor. Mühendisler ekipman maliyetlerini ve yol giderlerini kendi ceplerinden karşılamak zorunda bırakacak ve iş güvencelerini ellerinden alacak olan bu düzenlemeye karşı eylemlerine devam ediyorlar. 24 Temmuz tarihinde 5 kentte iş bırakma eylemi gerçekleştiren mühendisler 10 Ağustos ve 24 Ağustos’ta yaptıkları iş bırakma eylemleri ile yeni düzenlemelerin iptal edilmesini istedi.

10 Ağustos tarihinde  Britomart’tan Auckland’daki Telecom genel müdürlük binasına 1,5 kilometrelik bir yürüyüş gerçekleştiren mühendislere yoldan geçen arabalar da kornalarıyla destekte bulundu. “Kardan Önce İş” benzeri dövizler taşıyan yaklaşık 150 mühendis adına bir açıklama yapan Mühendislik, Basım ve Yapım Birliği (EPMU) sözcüsü Joe Gallagher yapılmak istenen düzenleme ile birçok mühendisin işsiz kalacağını belirterek iş güvenceleri için eylemde olduklarını belirtti.

24 Ağustos’ta ise ülke genelinde yaklaşık 1000 mühendis bir günlük iş bırakma eylemi düzenledi. Telekom binası ve mağazalarının önünde eş zamanlı gösteriler yapan mühendisler Transfield şirketi  ile yapılan anlaşmanın bir an evvel iptal edilmesini istediler. EPMU, yaptığı açıklama ile yapılan anlaşmanın mühendisleri iş güvencelerinden yoksun bırakacağını, birçok çalışanın yeni sözleşme uyarınca işlerinden olacağını yinelerken, Telecom’un Yeni Zelanda haberleşme ağının geleceğini riske attığını belirtti. Eylemlere Denizcilik Birliği üyelerinden de destek gelirken birlik tarafından grevdeki mühendisler için 10.000 dolarlık para yardımı yapılacağı açıklandı. Ticaret Konseyi Birliği Başkanı Helen Kelly ise yaptığı açıklama ile sorun çözülünceye kadar Telecom ile Yeni Zelanda devleti arasındaki görüşmelerin sonlandırılmasını ve mühendislerini bu duruma düşüren Telecom şirketi ile devletin iş yapmaması gerektiğini belirtti.  

Nortland’deki 300 mühendis bugün de (26 Ağustos) greve devam ediyor ve Nortland ve Auckland’daki EPMU üyesi mühendisler haberleşme ağlarındaki sorunları gidermeyi kurulum, bakım ve onarım yapmayı reddediyor.

 

Kaynak: www.stuff.co.nz

 

politeknik.org.tr


Spread the love