Yeni YÖK Yasası’na Karşı Beyazıt Meydanı’na Buluşuldu
Spread the love

AKP’nin hazırladığı yeni YÖK Yasa Tasarısı’na karşı üniversite bileşenleri bugün (25 Aralık 2012) Beyazıt Meydanı’nda buluştu.

Kapalı Çarşı önünde biraraya gelen öğrenciler, akademisyenler, araştırma görevlileri, sendikalar ve demokratik kitle örgütleri “Üniversite A.Ş.’ye YÖK Yasası’na geçit yok” yazılı pankartla Beyazıt Meydanı’na yürüdü. Yürüyüş sırasında “Her yer ODTÜ her yer direniş”, “YÖK gitsin biz kalıyoruz” sloganları atıldı. İstanbul Üniversitesi Beyazıt Ana Kapıdan çıkan öğrenciler de “Sermaye defol üniversiteler bizimdir” sloganı atarak eyleme dahil oldu.

Beyazıt Meydanı’nda  yapılan konuşmalarda yeni YÖK Yasa Tasarısı’nın üniversiteleri piyasalaştıacağı ve şirketlere dönüştüreceği belirtildi. AKP’nin hazırladığı yasayla üniversitelerin daha fazla YÖK’e bağımlı hale getirileceği ifade edildi. AKP’nin kendine biat eden üniversite yönetimleri yaratmaya çalıştığı belirtildi.

ODTÜ’de polisin öğrencilere saldırması üzerine büyüyen olaylarla ilgili iktidarın ve 11 üniversite rektörünün açıklamasına karşı ODTÜ’lülerin ve üniversitelilerin yanında olunması gerektiği vurgulandı.

Eylem hep bir ağızdan “YÖK gitsin biz kalıyoruz” sloganı atılarak ve yeni YÖK Yasa Tasarısı’na karşı mücadele edileceği belirtilerek sona erdi.

 

politeknik.org.tr


Spread the love