Yaşasın 1 Mayıs! – Politeknik

Önümüzdeki 1 Mayıs bu zamana kadar tecrübe ettiğimiz 1 Mayıs’lara benzemeyecek. Meydanlarda, sokaklarda, alanlarda eskisi gibi olamayacağız. Yine de mücadeleye eskisinden daha büyük bir inat ve ısrarla devam etmemizin gerektiği bir dönemde olduğumuzu söyleyebiliriz. Kapitalizmin, sömürgenliğini hiç saklamadan gösterdiği dönemlerdeyiz.

Patronların sırtları sıvazlanarak açıklanan destek paketleri, çalışanlara yeni ücretsiz izin uygulaması ve kısa çalışma olarak dönüyor. Bir kısmımız, salgın sokaklarda gezinirken şantiyelerde, ofislerde, atölyelerde çalışmaya zorlanıyor. Evden çalışanlara hiç bitmeyen mesailer dayatılıyor, yemek ücretlerinin ya da artan faturaların bahsi bile olmuyor! Sağlık önlemlerinin alınmadığı iş yerlerinde, bu durumu eleştirenler işten çıkarılıyor, susturuluyor.

Bilim insanlarının uyarılarını dikkate almayan iktidar ise yetersiz, başarısız uygulamalara imza atıyor. Koronavirüs sadece hafta sonları ya da resmi tatillerde bulaşıyormuş gibi o günlere özel sokağa çıkma yasağı ilan ediliyor ancak örneğin kargo işçileri çalışmaya, virüs dolaşmaya devam ediyor! Maske dağıtımı bile sağlıklı ve yaygın bir biçimde gerçekleştirilemiyorken sağlık bakanı bilimsel verilere dayanmayan, inandırıcı olmayan açıklamalar yapıyor. Esas olarak canla başla dert ettikleri tıkırında bir ekonomi için, normalleşme söylemleri hızlanarak devam ediyor…

Tüm Dünya’da ekonomik sistemin uzun yıllardır belki de en sancılı ve de en ‘samimi’ görüntüsü karşımızda. Devlet liderleri insanları ekonomiye feda etmek istediklerini açıkça söyleyebiliyor. ‘Ekonomik pazar’ ismini verdikleri tanrılarına on binleri kurban vermekten kaçınmıyor. Bilim insanlarının söyledikleri cılız kalırken, showman devlet başkanlarının deli saçması önerileri uçuşuyor…

Ülke ve Dünya’daki bu içler acısı gelişmeler aslında bizleri şok etmiyor. Sistemin bozuk olduğunu biliyor, görüyor ve yaşıyorduk. Şimdiyse bir virüs ile çökmüş oluşuna tanıklık ediyoruz. Bir virüs gider, yenisi gelir… Gelmesin! Çökmüş sistemi bir kenara atalım, emeğimizle, hiçe sayılan bilimsel yöntemler ile yaşamı savunan bir düzen kuralım.

Emek ve bilim ile yaşam ellerimizde.
Sistem çöktü, yenisini kuralım!

Yaşasın 1 Mayıs!

Politeknik