Yaşamı savunanlar yasaklara karşı birarada: Nükleere inat, yaşasın hayat!
Spread the love

Sinop’ta nükleere karşı gerçekleştirilecek mitingin İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklanmasına tepki gösteren yaşam savunucuları tek ses: Nükleere inat, yaşasın hayat!

Nükleer santral çığırtkanlığının yükseldiği bir dönemde yaşamı savunanların mücadelesi engellenmeye devam ediyor. Çernobil’in 32. ve Fukuşima’nın 7. yılı nedeniyle Sinop Nükleer Karşıtı Platform’un (NKP), 22 Nisan’da yapacağı “Sinop Nükleer Santral İstemiyor” mitinginin İçişleri Bakanlığı talimatıyla yasaklanmasına karşı yaşam savunucuları Sinop’da, İstanbul Beşiktaş ve Kadıköy’de basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Yasaklardan korkmuyoruz ve yılmayacağız. Yine bugün, burada dostlarımızla alanlardayız” diyen Sinoplular Şehir Kulübü’nde biraraya geldi. OHAL gerekçesiyle engellenen mitinge rağmen yaşam savunucuları ‘Mücadelemiz Nükleer Güç Santralleri projeleri tozlu raflara değil, tarihin çöp sepetine atılıncaya kadar sürecektir. Hangi koşulda olursa olsun, ne Sinop’ta ne Akkuyu’da ne de Türkiye’nin bir başka yerinde nükleer santral yaptırmayacağız!’ifadelerini kullandı.

Sinop’da nükleer karşıtı mitingin yasaklanması üzerine “Yasaklara boyun eğmeyeceğiz. Nükleere karşı ses vereceğiz” diyen İstanbul NKP, Beşiktaş Kartal Heykeli önünde buluştu. Enerji ve kalkınma yalanıyla doğanın talanına izin vermeyeceklerini belirten yaşam savunucuları “Tüm haklılığımızdan aldığımız güçle, Akkuyu’da, Sinop’ta ve İğneada’da nükleer güç santrallarına izin vermeyeceğiz.” dedi. Kadıköy Süreyya Operası’nda buluşan nükleer karşıtları da ‘Nükleerde hayat, hayatta nükleer olmaz’ pankartıyla biraraya geldi. Nükleer karşıtı mitingin yasaklanmasını protesto etti.

Yaşam savunucuları, Akkuyu’da ve Sinop’da yapılmak istenen ve ‘yerli milli enerji’ yalanıyla reklam edilen santrallerin enerjide dışa bağımlılığı arttıracağını, yüksek fiyatlara alım garantisi verilerek halkın cebinden daha fazla para çıkacağını belirtti. Çevresel felekatlere davetiye çıkaran, yaşamı tehdit eden nükleer santrallere karşı mücadele edeceklerinin altını çizdi.

Özgürlük Buluşması’ndan selam

Ankara’da 22 Nisan’da düzenlenen Özgürlük Buluşması’ndan nükleer mücadelesine selam gönderen Özgürlük Buluşması katılımcıları da mücadeleye destek verdi. Doğaya, denize, ağaca, ormana, yaşama özgürlük diyenler hep bir ağızdan ‘nükleere inat yaşasın hayat dedi.

politeknik.org.tr


Spread the love