Yaşamı savunanlar Eminönü’ne yürüdü: ‘Hayır de bahar gelsin!’

Yaşam savunanlar kentin, doğanın, suyun, toprağın #Hayır’ını bugün İstanbul’da Karaköy’den Eminönü’ne taşıdı: #Hayır de, bahar gelsin!

Anayasa referandumu yaklaşırken yaşam savunucuları bugün (2 Nisan) İstanbul’da Hayır için buluştu. Kenti, doğayı, toprağı, suyu, havayı, yaşamı tehdit eden projeleri hayata geçirmeye çalışanlara karşı #Hayır demek için Karaköy’den Eminönü’ne yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşe gençler, yaşlılar, çocuklar, mühendisler, mimarlar, plancılar ve birçok İstanbullu katıldı.

Eylem, Galataport projesi nedeniyle apar topar yıkılan, Koruma Kurulu, hukuk, tarih demeden hukuksuzca yıkılan Tarihi Karaköy Yolcu Salonu ve Paket Postanesi’ne dikkat çekmek için Karaköy’de başladı. Eminönü vapur iskelesine kadar Hayır sloganlarıyla yürünerek, iskelede basın açıklaması yapıldı.

Yürüyüş esnasında doğaya ve kente karşı işlenen suçlar seslendirildi. Yaşam savunucuları Anayasa referandumu sonrası kalıcılaştırılmak istenen yağma ve yıkım düzenine #Hayır dedi.

Yüzlerce kişi “AKM yıkılsın mı, Kuzey ormanları yok olsun mu, denizler kazıkla dolsun mu, Haydarpaşa otel olsun mu, Gezi Parkı AVM olsun mu, yeşil alanlarımız yok olsun mu” sorularına “Hayır” diyerek yanıt verdi.

Yaşam savunucuları Galata Köprüsü’nden “Hayır de bahar gelsin” pankartı sallandırdı. Eylem Eminönü iskele meydanında okunan basın açıklamasının ardından bitti.

politeknik.org.tr