Yaşam savunucularından Madde 80 eylemi: “OHAL bahane, talan şahane”

Yaşam savunucuları, OHAL ilanı sonrası çıkarılan ve yaşam alanlarının sermayeye doğrudan tahsis edilebilmesini yasalaştıran Madde 80’e karşı eylem yaptı: Madde 80’i durduracağız!

“Yatırım”a teşvik gerekçesiyle ormanı, dağı, taşı, ovayı, her türlü yaşam alanının sermayeye tahsis edilmesini ÇED, ruhsat, izin süreçlerini atlayarak sağlayacak yasaya karşı mücadele sürüyor. Yaşam savunucuları, ülkenin dört bir yanında maden, inşaat, enerji projelerinin kuralsızca ilerleyebilmesi adına çıkarılan “6745 Sayılı Türkiye Varlık Fonu Kurulması ile Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un 80. Maddesi’nin iptali için bugün (22 Ekim) sokağa çıktı. İstanbul’dan Ordu’ya, Antalya’ya kadar “OHAL bahane, talan şahane” diyerek eylem yapan yaşam savunucuları yasanın derhal iptal edilmesini istedi.

Bu çılgınlıktan derhal vazgeçilmelidir
Aralarında Politeknik’in de bulunduğu doğayı, kenti, canlıları, yaşamı savunan 97 kurumun çağrısıyla düzenlenen eylemlerin İstanbul ayağı Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirildi. Meydanda yapılan basın açıklamasında “Bizler doğa, hayvan ve kent örgütleri, duyarlı hukukçu ve siyasetçiler, yaşam savunucuları, kısacası yaşamın ta kendisi olarak yaşanabilir bir dünya için, toprağı, suyu, havayı, çıkarsız bir şekilde doğayı savunuyoruz. Madde 80, doğanın, yaşamın ve geleceğin yok edilmesidir. Bu çılgınlıktan derhal vazgeçilmelidir.” denildi.

antalya_madde80

Antalya

madde80_4

İstanbul

madde80_3 madde80_2

politeknik.org.tr