Yaşam savunucuları Kolin önünde: ‘Emeğin ve doğanın düşmanı Kolin hesap verecek’
Spread the love

Kuzey Ormanları Savunması, Kolin’in 21 Ekim’de Yırca Köyü’ne yaptığı baskının ardından, şirketin köylüleri darp etmesini ve zeytinliği talan etmesini şirket önünde protesto etti. Eyleme, Kolin’in ortak olduğu BEDAŞ’ta işten çıkarılan Enerji-Sen üyesi enerji işçileri de katıldı.

Soma Yırca’da termik santral yapmak üzere “acele kamulaştırma” kararına dayanarak zeytinlik alana hukuksuzca baskın düzenleyen, köylüleri darp eden ve zeytinlikleri talan eden Kolin Şirketler Grubu, bugün (22 Ekim 2014) Levent’teki binası önünde yaşam savunucuları tarafından protesto edildi. İstanbul’un kuzey ormalarında sürdürülen mega projelerde de doğa talanından birinci derece sorumlu olan Kolin önünde oturma eylemi yapıldı. Kuzey Ormanları’nın çağrısıyla bir araya gelinen eyleme, Kolin Şirketler Grubu’nun ortağı olduğu BEDAŞ’ta işçi sağlığı ve iş güvenliği koşullarının sağlanmasını talep ettikleri için işten çıkarılan Enerji-Sen üyesi enerji işçileri ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu da katıldı.

Emeğin ve doğanın düşmanı Kolin hesap verecek

Eylemde basın açıklamasını okuyan Onur Akgül, halkın yeraltı ve yerüstü varlıklarını patronlara sunan AKP iktidarının Soma halkının yaşam hakkını yok ettiğini söyledi. Akgül, AKP’nin ‘Yeni Türkiye’sinde Kolin gibi havuz şirketlerinin tek görevinin doğayı, emeği ve yaşamı tarumar etmek olduğunu ifade etti. Akgül, yaşam savunucuları olarak Yırca halkının yanında olduklarını belirtirken sözlerini “kesilen yüzlerce zeytin ağacı ve darp edilen Yırca halkının hesabını hiçbir hukuk tanımayan Kolin Şirketler Grubu verecektir.” diyerek tamamladı.

Kuzey Ormanları Savunması’nın açıklama metni şöyle;

Zeytinimizi de, korumuzu da, ormanımızı da, yaşamı da savunacağız!

İstanbul’un kuzey ormanlarında yaşanan katliamların birinci derece sorumlularından Kolin Şirketler Grubu, Soma’nın Yırca köyünde zeytinliklerini savunan köylülere dün sabah erken saatlerde dozerler ve yüzlerce özel güvenlikle vahşice saldırdı. Saldırıda çok sayıda köylü ve  ülkenin birçok noktasından Yırca’ya giderek direnişe destek veren yaşam savunucusu darp edildi, kelepçelendi, ondan fazla insan hastaneye kaldırıldı. Yırca halkının geçim kaynağı, insanoğlunun yaşam kaynaklarından zeytin ağaçlarının yüzlercesi acımasızca kesildi.

Dün yaşanan bu talan ve zorbalık, Kolin Grubu’nun darpçı özel güvenliklerinin, akşam saatlerinde salıverilmesiyle, ellerini kollarını sallayarak keyifle emniyetten çıkışlarıyla taçlandı. Hükümetin adaleti bir kez daha yandaş patronlarını, yağmayı ve talanı korudu.

Merkezinde Kuzey İstanbul’daki mega “proje”lerin bulunduğu 17 Aralık büyük yolsuzluk skandalı, iktidarı elinde tutanların ve tüm yaşam varlıklarımızı peşkeş çektikleri yandaş şirketlerinin düzenbazlıklarını, yağmacılıklarını ortaya saçmıştı. Doğanın, kentlerin, emeğin yoğun saldırılarla yağmalandığı  bu yeni düzende, Kolin gibi yandaş-tetikçi şirketleri de Türkiye’nin dört bir yanında yaşamı tehdit etmeyi sürdürüyor.

Yer altı ve yer üstü varlıklarını sermayenin hizmetine sunarken, emeğe, emekçilere yaşam hakkı tanımayanlar, Kolin zulmünü Soma halkına reva görmektedir. Madenlerde almadığı işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri, yok ettiği zeytinlikler-yaşam alanları AKP  iktidarının “Yeni Türkiye”sinin kurallarıdır.

Bu “Yeni Türkiye” ahlaksızlığı,  her geçen gün yaşam hakkımızı ülkenin farklı yerlerinde katletmenin yollarını arıyor. Saldırı her yerde; yaşama olan düşmanlıklarını dün İstanbul’un eşsiz yeşil alanlarından Validebağ Korusu’nda gördük. Aylardır “acele kamulaştırma” adı altında ülkenin tüm doğal varlıklarını ve yurttaşlarının yaşam kaynaklarını, adeta yangından mal kaçırırcasına bir hayasızlıkla yok ediyor ve sermayeye peşkeş çekiyorlar.

O sermaye ki; acısı bir damla hafiflemeyen ve devlet ağzının sayısını 301 diyerek geçtiği Soma’da ölmüş kardeşimizin, 3. köprü ve 3. havalimanı iş cinayetlerinde kaybettiğimiz emekçilerimizin, Torunlar’da daha dün takipsizlik verilmiş iş cinayetinin, İstanbul’un kuzeyinde her ışığı söndürülen yaşam varlığının, İğneada’dan Ağva’ya tüm Marmara’da çevre ve doğa katliamının baş müsebbibidir!

Soma Yırca halkı yalnız değildir!

Kuzey Ormanları Savunması olarak uyarıyoruz;  kesilen yüzlerce zeytin ağacı ve darp edilen Yırca halkının hesabını hiçbir hukuk tanımayan Kolin Şirketler Grubu verecektir.

Yaşam alanlarımızı katledemeyeceksiniz. Biliyoruz ki İstanbul’un kuzeyinde son kalan ormanlarımızı, yaşam ve su kaynaklarımızı yağmalamaya girişenler, Yırca’da arkadaşlarımıza saldıranlarla aynı güçlerdir. Bu katliamı derhal durdurun!

yirca_kolin_1 kolin_yirca_2

politeknik.org.tr


Spread the love