Yaşam savunucuları ‘katil’ projelere direnen ağaçlarla buluştu
Spread the love

Kuzey Ormanları’na sahip çıkanlar 3.Köprü ve kuzey otoyolu için binlerce ağacın yok edildiği Gümüşdere Köyü yakınındaki kesim alanına yürüdü. Yaşam savunucuları bölgede direnen ağaçları kardeş ağaç ilan etti.

İstanbul ve Marmara’nın ekolojisini, ormanlarını, suyunu, yaşam alanlarını tehdit eden 3. Köprü, Kuzey Otoyolu, 3. Havalimanı projelerine karşı İstanbullular katliam bölgesinde direnen ağaçlarla buluştu. Bugün (29 Mart) Kuzey Ormanları Savunması’nın çağrısıyla Gümüşdere Köyü’nde bir araya gelen yaşam savunucuları kuzey otoyolu geçiş güzergahında yapılan ağaç katliamını protesto etti. Gümüşdere’den 3 kilometrelik yürüyüşün ardından ulaşılan kesim bölgesinde basın açıklaması okundu.

“Kalkınma dediler, ormanımızı yediler”
Basın açıklamasını Türkiye Ormancılar Derneği Marmara Şube Başkanı Prof. Dr. Ünal Akkemik okudu. Akkemik “İstanbul’un suyunu, nefesini ve tüm canlılarını rant uğruna feda eden, onlara göre ‘mega’, biz yaşam savunucuları içinse ‘katil’ olan 3. köprü, 3. havalimanı ve Kanal İstanbul projeleri en başta Kuzey Ormanlarını yok etmek niyetindedir. ‘Kalkınma’ adı altında çözüm olarak sunulan bu projelerin her birinin birer çözüm değil, rantı aşırı derecede yükselten ve nüfus artışını tetikleyen birer “mega sorun”dur. İstanbul halkından gizlenerek, torba yasalarla 3. köprü güzergahındaki araziler şimdiden AVM’ler ve otellere pazarlanmış, Kuzey Ormanlarının rant odaklı imar projelerine kurban edileceği açık seçik ortaya çıkmıştır.”

“Kuzey Ormanları sahipsiz değil”
Basın açıklaması sonrasında orman içindeki yangın kulesine yürüyen yaşam savunucuları 3.Köprü ve kuzey otoyolu için gerçekleştirilen katliamı üstten görüntüledi. Kesim alanı etrafındaki ağaçlara kurdelalar bağlanarak katil projelere direnen, ancak tehdit altında olan ağaçlar kardeş ağaç ilan edildi.

kos_1 kos_9kos_2g kos_3 kos_4 kos_7 kos_8yangn_8

politeknik.org.tr


Spread the love